Dolar tl paritesinde 5,65 seviyesi altından başlayan toparlanma hareketi ile beraber yeniden 5,70 seviyesini zorlayan bir kur izledik. Dün Başkan Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamalar sırasında kurun bir miktar artış yaşadığını gözlemledik. Erdoğan'ın hem İdlib konusunda hem de Doğu Akdeniz konusunda yaptığı açıklamalar ve öncesinde ki faiz açıklaması dolara bir miktar alış getirdi.

Yurdışı borsaların tamamına yakını hafta başından bu yana primli seyrediyor. Borsa İstanbul'da da hafta başından bu yana devam eden yükselişler dün de etkisini sürdürdü. Borsa tarafından da destek bulan Türk Lirası ise dün ters yönlü hareket etti. Dün dolar endeksi de düşüş göstermişken kurun yükselmesi biraz iç kaynaklı bir yükseliş olduğunu gösteriyor.

Ekonomik takvime baktığımızda bugün hafta içerisinde de vurgulamış olduğumuz tarım dışı istihdam verisinin açıklanacağını görmekteyiz. TDİ verisi ile beraber gelecek olan işsizlik verisi de piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. Bugün gelecek olan NFP sonrasında dolar endeksinde sert fiyatlamalar oluşabilir. Bu esnada dolar kurunda da fiyatlamaların yönü değişebilecektir.

Dolar lkurunda teknik anlamda aşağı yçnlü seyir devam ediyor olsa da bugün ekonomik verilerle beraber fiyatlamaların yönünün tayin edişleceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Abd'de gelecek olan tarım dışı istihdam verisinin olumlu gelmesi halinde dolar küresel piyasalarda yükselişe geçecektir. Bu durumda dolar tl paritesi de yükselişe geçecektir. Bu senaryoda takip edilecek seviye ise 5,735 seviyesi oalcaktır. Bu seviyenin kırılması halinde ise yükselişler hız kazanabilir. NFP verisinin beklentileri karşılamaması halinde ise oldar tl paritesinde geri çekilmenin devamı beklenir ki bu durum da haftayı 5,64 civarında kapama ihtimali ortaya çıkabilecektir.