Dün Abd'de açıklanan öncü tarım dışı istihdam verisi ile beraber sert bir geri çekilme yaşayan altın, analizlerimiz içerisinde belirtiğimiz gibi 1,521 doların altına gelmesiyle sert bir düşüş yaşadı ve 1,507 dolar seviyesine kadar geriledi. Sonrasında yine aynı hızla toparlanan ons altın 1,520 dolar seviyesine yükseldi. Şu sıralarda da 1,520 dolar civarında fiyatlamalar devam ediyor.

Ons altın fiyatı için bugün ki tarım dışı istihdam verisi dün ki veriye göre çok daha önemlidir. Bugün Tdi ile beraber gelecek olan ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik verileri de piyasalar tarafından izleniyor olacaktır. Bu verilerin Fed için önemi oldukça büyüktür. Her defasında faiz konusu ile alakalı olarak verilerin takip edileceğini beyan eden Fed yetkililerinin en çok dikkat edeceği verilerden bazıları bugün açıklanacak. Bu bakımdan Fed'in faiz kararını ve faiz indirim beklentilerini değiştirebilecek bir veri olması nedeniyle ons altın tarafında sert fiyat hareketleri görülebilir.

Ons altın fiyatlarında dün yaşanan düşüşle beraber teknik göstergeler aşağı yönlü dönmüş durumda Ancak bugün teknikten ziyade veri akışı kaynaklı fiyatlamalar yaşanması bekleniyor. Bu bakımdan gelecek olan NFP, işsizlik ve ortalama saatlik kazançları verileri takip edilmeli. Teknik anlamda ons altın için 1,521 dolar altında devam eden fiyatlamalar aşağı yönlü hareketin devamını getirebilecekken bu seviye üzerine çıkılması halinde ise yeniden 1,538 dolara doğru yükselişler yaşanmasına sebep olabilir.