Dolar kuru haftaya oldukça hareketli bir başlangıç yaptı. Dün sabah saatlerinde 5,60 seviyesi üzerine yükselen kurun, vermiş olduğumuz yukarıda önemli direnç noktası olarak dikkat çektiğpimiz 5,634 seviyesi altında kaldığı gözlemlendi. Yukarı yönlü hareketlerin direnç altında kalması satış fırsatı olarak görüldü ve dolar kurunda başlayan satış 5,53 seviyelerine doğru devam etti. Akşam saatlerinde ise dünya borsalarında yaşanan satışlar ve vix endeksinin yükselişi endişeye sebep oldu ve dolar yeniden 5,58 seviyesine doğru yükseldi.

Güne 5,565 seviyesinden başlayan dolar kurunda gelen olumlu tüfe verileri TL lehine işlemler yaşanmasına sebep olmuş ancak bu etki çok fazla devam etmemişti. Yaşanan geri çekilmeler yurtdışı piyasalar karışık olduğu alım fırsatı olarak değerlendirildi ve buradan bir tepki yükselişi gerçekleşti. Dün endişe endeksi de olarak adlandırılan Vix Endeksi 23 seviyesini aşmıştı. Oysa ki geçen haftalarda bu endeks 15 civarında fiyatlanmaktaydı. Yani piyasalar ciddi bir korku içerisinde. Zaten dün dünya borsalarında yaşanan %2'yi aşan satışlarda bu sebeple gerçekleşti aslında.

Bugün Türkiye'de önemli bir veri açıklaması bulunmazken Abd'de İş İmkanları ve Personel değişimi verisi takip diliyor olacak. Yine Abd ile Çin arasında diyalogların yönü de dolar tl paritesi üzerinde etkili olabilecek önemli detaylardan bir tanesi olacaktır.

Dolar kurunda şuan 5,5614 seviyesinde fiyatlama devam ediyor. Kurda gerilemenin devamı halinde 5,543 seviyesi altında kalıp kalamadığına bakacağız. Dün bu seviye altına gelse de burada saatlik kapanış yapmayı başaramayan kur yönünü yeniden yukarı çevirmişti.  Kurun 5,543 seviyesi altında kapanışlar gerçekleştirmesi 5,509 ve 5,462 seviyelerine doğru hareketlerin hız kazanmasına neden olabilir. Yukarıda ise 5,62 seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir. Geçtiğimiz hafta ve  dün ki seansda yaşanan yükselişler bu seviyede dirençle karşılaşmıştı. Yukarı yönlü hareketlerin devamı için kurda 5,62 seviyesi üzerimnde tutunmaya ihtiyaç olacaktır.