Altın fiyatlara haftaya oldukça hareketli bir başlangıç yaptı. Dün yılın rekor seviyesini yenileyen ons altın beklentilerimizi de boşa çıkarmamış oldu. Hatırlarsanız ons altın için haftalardır yukarı yönlü hareketin devamını beklediğimizi ve extrem bir durum yaşanmadıkça her düşüşün de alım fırsatı olduğunu vurgulamaktaydık. Özellikle geçtiğimiz hafta 1,400 dolar seviyesine gerileyen ons altın fiyatının yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak görülebileceğini de belirtmiştik ki, geçen hafta 1,400 doların altına inmeye çabalayan altında şu sıralarda 1,460 dolar seviyesine yakın işlemlerin geçtiğini görmekteyiz. En yüksek seviye olarak ise ons altın paritesinde 1,475 doların zorlandığını gözlemledik.

Ons altın fiyatı Trump'ın G20 deki ticaret ateşkesini aykırı hareket etmesi piyasalarda endişenin boyutunu yükseltti. Öyle ki korku endeksi olarak tabir edilen Vix endeksi 15 seviyesinden bir haftada 23 seviyesine yükseldi. Bu durum borsalarda satışa neden oldu. DOlayısı ile borsalardan çıkan yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri altın ve benzeri yatırım araçlarına yöneldiler. Bu durumda güvenli liman algısı ile altın fiyatlarının yükselişine neden oldu.

Ons altın fiyatı şu sıralarda 1,458 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Olası düşüşlerde ilk destek 1,453 dolar seviyesi. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması sert bir geri çekilme yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda 1,440 dolar civarında bir tutunma yaşanması beklenebilir. Altının 1,453 dolar üzerinde kalması halinde ise yeniden 1,475 dolar denemesi gelebilir. Bu seviyenin kırılması ile beraber ons altın 1,500 dolar seviyesine doğru hızlı yükselişlere sahne olabilecektir.