Dolar kuru 5,96 civarında kapadığı haftanın ardından yeni haftaya yükselişle başladı. Bu yükselişin ana sebebi ise elbette ki Trump'ın Çin için açıklamış olduğu yeni vergi paketi oldu. Dün gece twitter üzerinden flaş bir açıklama gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10'luk gümrük vergisi oranının yüzde 25'e çıkarılacağını açıkladı.

Trump'ın bu açıklamaları piyasaların ateşinin yükselmesine sebep oldu. Vix endeksi %15 lik yükselişle 16.70 seviyesine kadar çıkarken, güvenli liman talebi gören usdjpy paritesi 110,30 seviyelerine kadar geriledi. Bir diğer güvenli liman talebi görme özelliği blunan altın fiyatı ise 1,285 dolara kadar yükselmiş durumda. Bu tür piyasa koşullarında en çok satış yiyen para birimlerinin gelişmekte olan para birimleri olduğu da bilinmekte ve TL şuan için %0,50 civarı yükselişle 5,99 dan fiyatlamalarını sürdürüyor.

6 liranın hemen altından fiyatlanan dolar kuru için bugün bir diğer dikkat çeken gelişme ise, İstanbul'da seçim sonuçlarının artık karara bağlanmasının bekleniyor oluşu. Bugün içerisinde YSK'nın karar almak için toplanacağı konuşulurken buradan çıkacak karar da dolar kuru üzerinde etkili olabilecektir. Seçimlerin yenilenmesi halinde iç siyasette yeni bir belirsizlik dönemi başlayabileceği gibi bu durum dolar da artışa sebep olabilir. Seçimlerin onaylanması halinde ise bir belirsizlik ortadan kalktığı için dolarda düşüş yaşanması beklenebilirdi belki ancak Trump'ın açıkladığı Çin'e karşı yeni vergi paketi sonrası bu durum gerçekleşebilir mi zor gibi görünüyor.

Dolar tl paritesi için 6 lira seviyesi oldukça önemli bir gösterge olacak gibi görüyor. Bu seviye üzerine çıkılabilmesi halinde dolar için hedef noktası 6,053 haline dönüşebilir. Bu nedenle 6 lira üzerinde hızlı fiyatlamalar yaşanabilme olasılığı bulunuyor. 6 liranın aşılamaması halinde ise aşağıda izleyeceğimiz seviye 5,968 lira seviyesi olacaktır. Şstanbul'da seçim sonuçlarına ve Trump'ın yeni vergi paketlerine odaklanan piyasaların nasıl bir fiyatlama içerisine gireceği bu haftanın ana gündem konusu olmaya devam edecek gibi duruyor. Bu nedenle anlık piyasa takibi yapmanızı tavsiye ediyor, tüm takipçilerimize, sağlıklı, bereketli ve huzurlu bir Ramazan ayı geçirmelerini diliyoruz.