Altın fiyatları geçtiğimiz Cuma gününde piyasalar açısından beklenmedik, takipçilerimiz açısından ise gayet beklenen bir yükseliş yaşadı. Analizlerimiz içerisinde dip noktalara yakın olduğunu vurguladığımız ons altının özellikle Cuma günleri sert hareket edebileceğin vurgulamıştık. Haftalık kapanış günlerinde dönüşleri seve ons altın güzel bir yükselişle 1,278 dolara yükselmişti. Haftaya başlamadan hemen önce Trump'ın açıklamış olduğu Çin'e karşı ek vergi paketi ile birlikte güvenli liman özelliği devreyen giren altın bir anda 1,285 dolara fırladı.

Korku endeksi olarak da adlandırılan Vix endeksinde ciddi bir yükseliş yaşanırken Japon Yeni ve altın değer kazanan ürünler olarak dikkat çekiyor. Bitcoin, petrol ve bir çok ülke para birimleri ise değer kaybı yaşamaya başladı açıklamalar sonrası. Bu vergi paketinin piyasalara etkisi tüm hafta boyunca devam edebilir. Bu açıklamaya Çin'den gelecek olası yanıtlar durumu nereye götürecek bu da takip edilmesi gereken bir nokta olarak karşımıza çıkacak.

Ekonomik takvimde direkt olarak ons altın fiyatına etki edebilecek bir gelişme yaşanmazken, Trump'ın açıklamalarının devamı gelecek mi ? Trump'ın ek vergi paketine Çin'den ve diğer ülkelerden nasıl bir tepki gelecek ya da gelecek mi sorularının cevapları altın fiyatlarını etkileyebilecek önemli gelişmeler olarak dikkat çekiyor.

Ons altın için bugün 1,284 dolar seviyesi kritik bir denge noktası olacak gibi görünüyor. Bu seviyenin üzerini deneyen altın buradan bir tepki satışı ile karşılamış durumda.  Teknik göstergeşer yukarı yönlü hareketi desteklemeye devam ediyor. Aynı şekilde Trump'ın açıklamaları da altın da Trump'ın açıklamalarını desteklemeye devam ediyor. Bu durumda altın fiyatının 1,284 dolar üzerinde tutunup 1,288 doları aşarak 1,295 dolara kadar yeni bir yükseliş trendi oluşturabileceği görülüyor. Ancak altın tarafında yükselişlerin bu seviye altında kalması önümüzdeki günlerde yeniden bir düşüş hareketi ile bizi başbaşa bırakabilir. Altın için hem teknik görünüm hem de temel analiz mantığıyla baktığımızda aşağı da 1,265 dolar altında bir fiyatlamanın çok olası olmadığı bu nedenle düşüşlerin alım fırsatı olabileceği öngörüsünün ağır basmakta olduğunu belirtebiliriz. Son sözlerimizde analizimizi noktalamış olalım ve hepinize Hayırlı Ramazanlar ve bol kazaçlar diliyoruz.