Altın fiyatında geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yaşanan sert düşüşler bu hafta başından itibaren de etkisini sürdürmeye devam etti. Son yaşanan gerilemelerle birlikte 1,281 dolar seviyesine kadar düşen altın yukarı tepki verme çabası içerisine girdi. Hem pazartesi günü hem de dün yapmış olduğumuz analizlerimizde 1,280 doların önemini dile getirmiştik. Bu seviye altında daha doğrusu 1,275-1,281 dolar aralığının altında kapanışların yaşanması halinde altında satış baskısının artacağını vurgulamıştık. Bu nedenle bu aralığın önemine dikkat çekmiştik.

Altında yaşanan düşüşler şimdilik belirttiğimiz aralıktan bir tepki oluşturma çabası içine girmiş durumda. Bugün Abd'de açıklanacak olan ADP tarım dışı verisi var. Yani tarım dışı istihdam verisinin öncü verisi. TDİ kadar önemli etkisi olmasa da beklentilerin çok üzerinde ya da çok altında açıklanması altın fiyatları üzerinde etkili olabilecektir. 

Abd ile Çin tarafında devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin dün Pompeo'nun yapmış olduğu Trump ya Çin ile anlaşacak ya da yoluna devam edecek açıklaması Çin'e verilen bir gözdağı olurken buradan bir anlaşma çıkıp çıkmayacağı ons için hayati bir öneme sahip olacak. Ons altın burada br anlaşma yaşanamamsı halinde yukarı yönlü seyrine kaldığı yerden devam edebilir. Ancak bir anlaşma yaşnamsı halinde belirsizlik ortadan kalktığı için ons tarafında da satış baskısı görebiliriz.

Altında grafikler sat sinyali üretmeye devam ederken dün 1,281 dolardan verilen tepki ile bugün 1,287 dolar üzerine yükselmeyi başaran ons da nasıl bir fiyatlama yaşanacak merak konusu. Bugün için altında takip edeceğimiz kritik seviye 1292 dolar olacaktır. Altın 1287 dolar üzerinde kalması halinde bugün 1,292 dolar üzerini test etmek isteyecektir. Bu seviyenin aşılması ise 1,297 dolar ve 1,312 dolar seivyelerini ön plana çıkarabilir. Altında yeniden pozitif bir havanın oluşabilmesi için 1,313 dolar seviyesine doğru atakların görünmesi önemli olacaktır. Aksi takdirde aşağıda 1,275-1,281 dolar aralığımız destek seviyeleri olarak güncelliğini korumaya devam edecektir.