Yeni haftaya piyasalar oldukça hızlı bir başlangıç yaptı. Özellikle de altın ve emtia tarafı. Kur tarafında ise henüz oldukça sakin bir hava mevcut. Geçtiğimiz haftalarda analizlerimizde vurguladığımız 5,962 seviyesi üzerinde tutunulması dolar kuru için yukarı yönlü ihtimalleri güçlendirmekte. Tabi hafta sonunda yaşanan gelişmelere bakıldığında da kur tarafında yukarı yönlü bir baskı oluşması muhtemel duruyor.

Libya'ya dün itibariyle Türk askeri giriş yapmaya başladı. Libya hükümet yetkilileri tarafından bu durum paylaşılırken, Erdoğan'da askerlerimizin peyderpey gitmeye başladığını açıkladı. Diğer taraftan gündemin ana maddelerinden olan İran- Abd geriliminden ilginç detaylar yaşanmaya devam ediyor. İran veya İran yanlısı grupların dün yine Irak büyükelçiliği yakınlarına fuze attığı öğrenildi. Ayrıca Abd Askeri kaynaklarının yaptığı açıklamada 2 Pentagon yetkilisi ile 1 askerin Kenya'da saldırı sonucunda öldüğü paylaşıldı. Bunun öncesinde ise Trump'ın dikkat çeken bir sözü vardı ki, akıllara gerçekten de bir savaş olabilir mi sorusunu getirdi.

Trump, '' İran bizim vatandaşlarımızı öldürecek, işkence edecek biz de onların kültürel alanlarına dokunmayacağız öyle mi? Bu işler öyle yürümüyor. Eğer bu olursa savaş olur. Eğer bir şey yaparlarsa çok büyük bir şekilde karşılığını görürler.'' şeklinde konuştu. Yani İran tarafından düzenlenecek bir saldırı sonrasında Abd'nin çok daha sert karşılık vereceğini duyurdu ve Irak'ın Abd askerlerini ülkeden çıkarmak için attığı adımlara da çıkmıyoruz diyerek karşılık verdi. Yani durum Orta Doğu'da giderek daha vahim bir hal almaya başlamış gibi duruyor. Biz acaba Libya'da ne olur diye düşünürken bir anda Abd ile İran arasında gerginliğin tırmanması ile piyasaların algısı da bu tarafa kaymış durumda.

Çarşamba günü Putin'in Türkiye'ye ziyareti bekleniyor. Libya'da resmi hükümet destekçisi olarak giden Türkiye'ye karşı Rusya, Hafter güçlerine destek vermek amacı ile orada bulunuyor. Bu konuda neler görüşülecek, bölgede Rusya ile karşı karşıya gelme durumu olur mu gibi soruların cevapları oldukça önemli olacaktır.

Kur tarafında teknik olarak yukarı yönlü hareket desteklendiği gibi haber akışlarıyla da desteklenmekte olan bir dolar kuru olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda 5,962 seviyesi hala belirleyici noktamız olmaya devam ediyor diyebiliriz. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece yukarıda 6,03 üzerine doğru yükselişler görülme ihtimali oldukça canlı. Ancak gelebilecek yeni haber akışları ile kur tarafında bir sakinleşme olması da beklentiler dahilinde bulunmaktadır.