Altın fiyatlarında yeni yıla girmeden önce yukarı yönlü hareket beklediğimizi haftalar öncesinden duyurmuştuk. Hatta hedef olarak da 1,600 dolar üzeri fiyatlamaların yıl içerisinde gayet mümkün olabileceğini altın en kötü dönemlerinden birini yaşarken 1,445 dolar seviyesinde dahi dile getirmekteydik. Birileri ise Abd ile Çin anlaşması ile beraber altının geri çekileceğinden bahsediyordu. Lakin ileriyi görme durumu olmadıkları belli oldu ve senaryolarımızdan İran ile Abd geriliminde yaşanan artış gerçekleşti.

Geçtiğimiz haftayı 1,550 dolar civarında kapayan ons altın bu haftaya, hafta sonunda yaşanan olaylar ve açıklamalarla birlikte oldukça hızlı başladı. İran'da bugün cenaze töreni öncesinde iki gündür uğurlama törenleri düzenlenen Kasım Süleymani için intikam yeminleri edilirken, diğer tarafta Irak'da Abd askerlerinin ülkeden çıkarılmasını istediler. Ancak Başkan Trump'ın hem İran'a hem de Irak'a yanıtı oldukça sert oldu. Trump, İran'ın Abd askerlerine zarar vermesi durumunda misliyle karşılık göreceğini ve bir savaşta olabileceğini açıklarken, Irak hükümetine de rest çekti. Hem yaptırım tehdidinde bulundu hem de Abd'nin maliyetlerini ödemeden Irak'dan çıkmayacaklarını açıkladı.

Oldukça gergin bir ortamda bugün cenaze töreni düzenlenecek olan Süleymani için İran'da yine büyük bir kalabalığın olması bekleniyor. İranlı yetkililer bunun hesabının sorulacağını belirtmiş ve özellikle Irak'da askerlerin Abd'li askerlerin uzağında olması konusunda uyarılar yapmıştı. Bu sabaha karşı gelen haberlerde de Kenya'da Abd üssüne yapılan saldırıda 2 Pentagon yetkilisinin ve 1 Abd askerinin öldüğü Abd'li kaynaklar tarafından açıklandı. Yani durum giderek ciddi noktalara ilerliyor. Bu bağlamda zaten yukarı yönlü hareketi daha öncesinde öngörmüş olduğumuz ons altın için artık tekniğin yanında temelinde desteklediği bir patikaya girilmiş bulunuyor.

Aylık ons grafiğinde artık 1,600 dolar seviyesi iyiden iyiye kendini göstermeye başlamış durumda. Henüz 2 hafta önce 1,470 dolar civarında fiyatlanan ons için hedef verdiğimiz noktanın 20 dolar kadar yakınındayız. Ons altın 1,580 dolar civarında fiyatlamalarını sürdürüyor. Bugün cenaze töreninde yapılabilecek açıklamalar, Abd'den gelebilecek yeni söylemler ons altın fiyatlarının yön tayini açısından oldukça önemli olacaktır. Beklenmiyor olsa da barışçıl açıklamaların gelmesi halinde ons tarafında geri çekilme izlenebilir. Açıklamaların aynı sertlikte devamı halinde ise ons altında 1,588 dolar direncinin kırılmasıyla 1,600 dolar atağı gelebilecektir. Güne gaplı bir şekilde başlayan ons tarafında geri çekilme ile beraber ufak çaplı bir düzeltme hareketi de mümkün olabilecektir. Bu durumda özellikle 1,560 dolar civarı kritik olacaktır. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketin devamı bekşlenebilir.