Altın fiyatlarında 2 haftadır vurguladığımız 1,483 dolar seviyesine doğru çıkışlar dün itibari ile gerçekleşti. Başkan Trump'ın önceki gün yaptığı ticaret anlaşmasının seçim sonrasına bırakılması daha iyi olabilir şeklindeki açıklaması sonrası yükselişe geçen altın, dün Çün tarafından gelen sert açıklamalar ile daha da yükseldi. ABD'de Uygur Türklerine ve azınlık müslümanlara yönelik Çinli yetkililere yaptırım kararı alan tasarının ve Hong Kong tasarısının etkilerinin olacağını belirten Çinli yetkililer, anlaşma içinde nihai bir tarih olmadığını belirtti. Ancak sonrasında gelen haberler anlaşma ihtimalinin oldukça yakın olduğunu söylüyordu ki, 1,484 dolar seviyesine kadar yükselen ons altın, buradan geri çekilerek 1,474 dolar seviyesine kadar gevşemeyi sürdürdü.

Ons altın fiyatı şu sıralarda 1,478 dolar seviyesinden işlem görmekte. Gelen çelişkili açıklamaları ons fiyatına etki ederken, ekonomik takvimde bugün için Abd ihracat ve ithalat verileri dikkat çekiyor. Yarın ise çok daha önemli veriler bulunuyor. Tarım dışı istihdam , işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar gibi Fed'in önemsediği, Abd ekonomisinin durumunu gözler önüne seren önemli verilerin açıklanacağı yarın haftalık kapanışında olacağı için oldukça kritik fiyahttps://www.hisseforex.net/upload/articles/altin-jpg_1575527908.jpgtlamaların yaşanacağı bir gün olabilecektir.

Altında teknik görünüm yukarı yönlü dönmüş durumda. Ancak belirttiğimiz gibi haber akışlarıyla fiyatlanan bir ons olduğu unutulmamalıdır. Şuan için ons altında takip edilmesi gereken seviye 1,482 dolar noktasıdır. Buranın yukarı yönlü aşılabilmesi halinde altında yukarı yönlü ataklar hız kazanabilir. 1,492 seviyesine doğru çıkışların yaşanabileceği altında 1,482 doların aşılamaması halinde ise aşağıda 1,473 dolar ve 1,465 dolar destek noktaları izlenecektir. Yukarı yönlü teknik hareketin devamı açısından 1,473 dolar üzerinde kalınması önemli olacaktır.