Altın fiyatları haftaya değer kaybı ile başladı. 1,510 dolar seviyesi üzerinde tutunamayan ons altın fiyatı dün Abd ile Çin arasındaki görüşmelere ilişkin gelen olumlu söylemlerle beraber geriledi. 1,505 doların altına gelen ons altın fiyatı şuan için bu seviyelerde işlem görmeyi sürdürüyor. 

Bugün içinde Abd'de açıklanacak olan iki önemli veri bulunuyor. Ism PMI verisi ve iş imkanları verileri izleniyor olacak. Yine yurtdışı borsaların rekor kırması da ons tarafındaki satışı tetikleyen etkenlerden olabilir. Çünkü paranın borsalara girmesi ile beraber onsun güvenli liman olma özelliğinin artık işe yaramadığı görünüyor. Tabi ticaret savaşları endişesi de ortadan kalkınca hem jpy tarafı hem de ons tarafına güvenli liman talebi ile gelen alımlar gelmemeye başlıyor doğal olarak. Bu nedenle ons tarafı teknik olarak yukarı yönlü hareketlere istekli kalsa da bir haber akışı ile desteklenmedikçe bu yükselişler satış fırsatı olarak görünüyor. 

Teknik olarak yukarı hareket hala mümkün. Ancak bunu destekleyen haber akışları gerekiyor. Aksi halde ons tarafında 1,495 dolar seviyesine doğru gerilemeler mümkün görünüyor. Şu sıralarda 1,505 dolar civarında fiyatlanan ons altın için bugün 1,508 dolar önemli. Bu seviye altında kalınırsa hedef 1,495 dolar olabilir. 1,508 doların kırılabilmesi halinde ise yeniden yukarı ataklar izleyebiliriz. Bu bağlamda Abd ile Çin tarafından gelecek ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamalar oldukça önemli olacaktır.