Altın fiyatlarında yükseliş hareketi etkili olmaya devam ediyor. Her fırsatta düşüşlerin alım fırsatı olduğunu vurguladığımız ons altın yukarı yönlü hareketini kararlılıkla sürdürüyor. Dün 1,557 seviyesine kadar yükselen ons için bu hafta kapanışı çok ama çok önemli olacak. Bugün gelecek olan öncü tarım dışı istihdam verisi ve yarın ki tarım dışı istihdam ile işsizlik oranı verileri altın fiyatlarında belirleyici bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle altının bu haftayı nasıl bitireceği oldukça önemli olacaktır.

Eğer Abd'den gelecek olan veriler beklentileri karşılamaz ise bu durumda Fed'in üzerinde ki faiz indirimi yapması yönünde ki baskılar artacaktır.Bu durumda doların küresel piyasalarda gerilemesine dolayısı ile de altın gibi değerli metallerin yükselişe geçmesine neden olacaktır.

Ancak beklentilerin üzerinde gelecek olan veriler ons altının yükselişini sınırlandırabilir. Dün ki 1,557 denemesinden sonra bir miktar satış yiyen ons altın şu sıralarda 1,540 dolar üzerinde tutunmaya çalışıyor. Dün ki analizimiz içerisinde vurgulamış olduğumuz 1,556 dolar direnci dün itibari ile test edilmiş oldu ancak bu direnç üzerine fiyatlamalar henüz gidebilmiş değil. Buradan yaklaşık 156 dolarlık bir satış yiyen altın şimdi 1,540 dolarda tutunma çabası içerisinde.

 

Ons altın fiyatlarında teknik olarak desteklenen yukarı hareket etkisini sürdürüyor. Ancak dün ki yükseliş sonrası gelen satışlar hafifte olsa moralleri bozmuş durumda. Şu sıralarda 1,540 dolar civarında fiyatlamalaırnı sürdüren ons altın için aşağıda 1,534 dolar seviyesi oldukça kritik. Altının bu seviye üzerinde kalması gerekli. Aksi halde satışlar 1,521 dolar destek noktasına doğru hız kazanabilir. 1,534 dolar seviyesi üzerinde onsun tutulması halinde yukarı da yeniden 1,547 ve 1,556 dolar seviyeleri dennemek istenecektir. Tam da burada yarın ki tarım dışı istihdam verisinin ons altında yönü tayin edici olabileceğini söylemekte fayda olacaktır.