Dolar kuru özellikle usd yen paritesinde yaşanan hareketler nedeniyle haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Piyasalarda artan risk iştahı vix endeksinin yükselmesine sebep oldu ve yurtdışı vadeli endeksler %1 e yakın değer kaybı içerisinde. Durum bu şekilde iken gelişmekte olan ülke para birimleri de dolara karşı değer kaybediyorlar. Geçtiğimiz hafta Trump'ın Çin'e karşı açıklamış olduğu ek vergi dilimi paketi ile beraber artan riskler Yuan'ın 2007 yılından bu yana dolar karşısında ki en düşük seviyeye gerilemesine neden oldu.

Dolar kuru şu sıralarda 5,60 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor. Bugün enflasyon oranları saat 10:00 itibari ile açıklanmış olacak. Enflasyon oranlarında ki hareketin yönü kur açısından da önemli olacaktır. Bu nedenle enflasyon oranlarının beklentileri aşması dolar kurunda yükselişe neden olabilecekken tersi durumda ise daha sakin bir dolar izleyebiliriz. Gün içerisinde Abd'de PMI verileri izleniyor olacak.

Dolar tl paritesinde 5,582 seviyesi önemli bir denge noktası konumunda yer alıyor. Bu seviye üzerinde kalındıkça 5,633 seviyesine doğru yükselişlerin devamı beklenebilir. Buranın kırılması halinde ise 5,67 seviyesi izleyeceğimiz kritik direnç noktası olarak karşımızaçıkacaktır. Kurda yaşanan toparlanmaların 5,633 seviyesinde kalması ve buranın kırılamaması ise yatırımcılar tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bu durumda yeniden aşağıda 5,582 ve buranın kırılması halinde 5,445 seviyeleri takip edilecektir.