Dolar tl paritesinde dün 5,585 seviyesine kadar yaşanan düşüşleri aslında hafta başından bu yana yapmış olduğumuz analizler içerisinde dile getirmiştik. 5,62 seviyesinin altına inilmesi halinde 5,58'in hedefleneceğini bu seviye altında ise 5,554 seviyesine doğru geri çekilmenin devam edebileceğini vurgulamıştık. Dün 5,58 seviyesine yaklaan düşüşler sonrası gelen S-400 açıklamaları doları bir miktar yukarı itti. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400 hava savunma  sistemi ile ilgili, “Çok yakın bir zamanda, günler içerisinde bu  sistem gelecek, Türkiye’de konuşlandırılacak ve aktif olarak kullanılacaktır”  dedi. Buradaki aktif olarak kullanılacak sözünün geçmesi Abd'nin yaptırım için aktive edilmemesi gerek şartını akla getirince dolar kurunda yükseliş yaşandı.
 
ABD'de tarım dışı istihdamın izleneceği haftanın son gününe Dolar/TL 5,61 seviyesinden başladı. Tarım dışı istihdam verisi Fed açısından kritik öneme sahip. Bugün gelecek verinin olumsuz açıklanması Fed'in faiz indirim ihtimalini arttıracaktır. Bu durumda da doların küresel piyasalarda satış yemesi muhtemel olacaktır. Dolar endeksinde oluşacak geri çekilme ile beraber dolar kurunda da yeniden negatif bir senaryo oluşabilir.

Dolar kurunda bugün denge noktası olarak izleyeceğimiz seviye 5,621 seviyesi olacak. Hatırlarsanız bu seviye daha önce destek noktası olarak çalışmıştı. Ancak gelen olumlu enflasyon verisi sonrası bu seviyenin altına sarkmış ve düşüşlerin devamına şahit olmuştuk. Şimdi de bu seviye yükselişlerde kritik olarak görünmeye devam edecek. Şu sıralarda zaten 5,62 ye doğru bir yükseliş hareketi hakim. Ancak bu seviyenin aşılması ile beraber üzerinde 4 saatlik kapanışların gerçekleşmesi doların görünümünü yukarıya çevirebilir. Aksi halde yaşanan yükselişler fake olarak kalacaktır. Yükselişlerin bu seviye üstünde tutunması ve devamı halinde 5,667 seviyesine doğru hareketler izleyebiliriz. Abd'den gelecek önemli ekonomik verilerin takip edileceği bugün aşağıda izleyeceğimiz destek noktamız ise 5,58 civarı olmaya devam ediyor.