Dün S&P Türkiye ekonomisi ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Uzun bir süreden sonra  belki de bir kredi derecelendirme kurumu ekonomi ile alakalı olumlu söylemler kullandı. S&P analisti Türkiye'de önümüzdeki dönemde herhangi bir not indirim riski bulunmadığını belirterek, Türk özel sektörünün borç çevirmenin üstesinden gelebileceğini belirtti. Ayrıca Türk Lirası üzerinde oluşabilecek yeni bir baskının şirketlerin borçluluk durumlarına ciddi etkiler edebileceğini de belirten S&P TL'nin zayıflaması Türk Bankaları açısından olumsuz bir senaryo olacaktır diye belirtti.

Yine dün gelen bir haber EBRD Türkiye'de bankaların sorunlu kredilerine yatırım yapacak şeklindeydi.Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, EBRD'nin Türkiye'de sorunlu kredi alanında çalışmaları derinleştirmekle ilgilendiklerini ifade etti. EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner "Henüz bir sorunlu kredi aracına veya özel maksatlı kuruluya yatırım yönünde bir teklif almadık. Ancak bunu takip ediyoruz ve eğer yapı bizim ticari ve güçlü bankacılık zorunluluklarımızı karşılar ise devreye girmeye hazırız" şeklinde konuştu. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın bu açıklaması ve S&P'nin EMEA Kıdemli Direktör ve Analisti Frank Gill'in yapmış olduğu olumlu algılanan açıklamalar sonrası dün dolar kurunda sert bir geri çekilme yaşandı.

Kur üzerinde günlerdir yaptığımız bir vurgu var ki o da 5,55 seviyesi. Ne kadar önemli bir denge noktası olduğunu dün dolar tl paritesinde yaşanan düşüşlerde bir kez daha gösterdi. Dün gelen olumlu açıklamalarla beraber Borsa İstanbul %4 ün üzerinde yükseldi. Dolar'da buna paralel olarak düşüşe geçti ancak 5,55 seviyesinin altına geçemedi. 5,556 seviyesine kadar gerilemelerini sürdüren kur buradan toparlayarak tekrardan yükselişe geçti ve şu sıralarda 5,61 seviyesi civarında fiyatlamalarını sürdürüyor.

Bugün ayın ilk Cuma günü. Tabi Cuma günleri bizler için mübarek bir gün olmanın yanı sıra piyasalar için de tarım dışı istihdam günü olarak biliniyor. Tabi tarım dışı istihdam verisi için bu durum her ayın ilk Cuma'sı için geçerli. Sonuç olarak bugün Abd'de TDİ verisi ve İşsizlik verilerini izliyor olacağız. Son 2 gündür dolar endeksinde hafif bir geri çekilme yaşansa da, piyasalar açısından yön tayini için asıl belirleyici faktör bugün ki TDI olabilecektir. Bu nedenle dikkatle takip edilmesi gereklidir.

Diğer taraftan Abd ile Çin arasında mutabakat metninin imzalandığına dair gelen bazı açıklamalar var. Güvenilir kaynaklardan henüz net olarak doğrulanmamış olsa da bu tarafta yaşanacak gelişmelerde kur üzerinde etkili olabilecektir. Bu nedenle  Trump'ın ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamalarına da dikkat etmekte fayda var.

Bu tür günlerde yani NFP gibi önemli verilerin açıklanacağı gümnlerde teknik analizle yetinmemek gereklidir ancak biz yine de grafiğimizi incelemeden geçmeyelim. Arkadaşlar bugün grafiğimizi incelediğimizde yine 5,50 seviyesinin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Aşağı yönlü hareketi destekleyen göstergeler eşliğinde günlük grafiğimizde dolar kurunun 5,63 seviyesi aşılmaması halinde yeniden bu seviyeye doğru düşüşlerini sürürme ihtimalinin bulunduğunu belirtmekte fayda var. Sabah saatlerden 5,62 seviyesine kadar yükselen bir kur var ancak bu yükselişlerin 5,63 seviyesi üzerine taşınamaması kurda baskı oluşturabilir. Borsa İstabul'un da açılışını gördükten sonra bir karar verme aşamasına girebilecek olan kurda düşüşlerde 5,55 seviyesini izliyor olacağız. Bu seviye altında dolar üzerinde negatif baskı oluşabilir. Dolar tl paritesinde yukarı yönlü hareketlerde 5,63 seviyesinin aşılması halinde ise 5,68 direncini takip ediyor olacağız.