Ons altın fiyatı için dün ve hafta başından bu yana belirttiğimiz hareketler yaşanmaya devam ediyor. 1,286 dolar seviyesinin kırılması ile beraber 1281 dolara kadar gevşeme yaşandı ve bu seviyeden güzel bir tepki hareketi ile beraber yeniden 1290 dolar üzeri denenmeye çalışılmaya başlandı. Şu sıralarda 1,290 doların hemen altında fiyatlamalarını sürdüren ons altın için bugün oldukça kritik bir gün. Neden kritik diye bakacak olursak 3 önemli unsurdan bahsedebilir.

  • Bunlardan ilki haftalık kapanış yapılacak ve ons altın fiyatnın haftalık kapanışını nereden yapacağı teknik anlamda önümüzü görmemizi sağlayacak. 
  • Diğer önemli detay Abd ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin anlaşma imzalandığına dair iddaalar mevcut. Bu iddaaların gerçek olması halinde nasıl bir anlaşma imzalandığı, içeriğinin ne olduğu önem taşıyacak ve bir belirsizlik ortadan kalkmış olacağı için altın fiyatları üzerinde negatif baskı oluşturabilecektir. 
  • Diğer önemli durum ise elbetteki NFP verisi. Bugün Ayın ilk Cuma günü ve tarım dışı istihdam verisi açıklanıyor. TDİ ile beraber işsizlik verisi de piyasalarda takip edilecek. Olumsuz gelebilecek veriler altında sert bir yükselişe neden olabilecekken verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi altın fiyatlarının yeniden düşüş yönlü hareketlerine devam etmesi anlamına gelebilecektir.


Ons altın fiyatlamalarında bu hafta içerisinde tamamen tekniğin çalıştığı bir afta olduğunu söylersek yanlış bir söylemde bulunmuş olmayız diye düşünüyoruz. Çünkü teknik anlamda tüm öngörülerimizin gerkeçleştiği bir haftayı geride bırakmak üzereyiz. Altın fiyatlarında bu tür günlerde teknik çalışmayabilir, daha çok veri akışı kaynaklı fiyatlamlaar etkili olabilir ancak yine de biz grafiğimizi incelemeden geçmeyelim.

Ons altın fiyatlarını incelediğimizde karşımıza çıkan tablo yine aşağı yönlü olmayı sürdürüyor. Ancak belirttiğimiz üzere teknik anlamda hem destek noktalarına çok yakın olmamız hem de bu tarz günlerde teknikden zyade temel senaryoların çalışması tekniği yanıltabilir. Bu nedenle piyasayı bir bütün olarak ele almakta fayda var. Ons altın fiyatlarında 1,287 dolar seviyesi bugün için önemli olacaktır. Bu seviye altına doğru fiyatlamaların devamı halinde yeniden 1,281 dolar seviyesine geri çekilme yaşanabilir. Bu durumda 1,275-81 dolar aralığı oldukça önemli bir destek noktası konumunda bulunuyor ve bu desteğin kırılması altında işin rengini değiştirebilir ve 1,256 dolara kadar hızlı bir düşüş yaşanma ihtimali oluşabilir. Tabi bu uzak bir ihtimal olarak ancak senaryolardan bir tanesi. Ons altın fiyatlarında 1287 dolar seviyesi üzerinde kalınması halinde ise 1,294 dolar seviyesi takip edilecektir. Bus eviyenin aşılamaması halinde ons altında bir kalıcı toparlanma hareketinden abhsetmek oldukça güçtür.  Bu seviye aşılır ise yeniden 1,300 dolar seviyesinin test edilme imkanı doğar ki bu durumda altında ouşan negatif yönlü görünümde yeniden kendini pozitif bir havaya bırakmış olacaktır.