Altın fiyatlarında geçtiğimiz haftanın son işlem günü başlayan satış dalgası dün de devam etti. 1,290 doların altına gevşeyen ons altın fiyatı yatırımcıları korkutmaya devam ederken, onsun bir tepki verip veremeyeceği ise merak konusu olmuş durumda. Geçtiğimiz hafta Trump ile Kim Jong-un görüşmesinden bir anlaşma çıkmaması halinde yukarı yönlü bir hareket beklentisinin artacağını düşünen analistlerde yanıldılar. Zira altın ilk tepki olarak 1,327 dolar seviyesine kadar çıksa da buradan satış yiyerek buralara kadar gevşedi.

Dün 1,283 dolara seviyesine kadar inen ons fiyatı şu sıralarda 1,285 dolar seviyesinden fiyatlanmakta. Ons altın fiyatı 1,285 dolar buralarda bıraz daha oylanması halinde daha da devam edebilir gibi duruyor. Bugün ekonomik takvimde Abd'den verileri izliyor olacağız. Yeni Konut satışları ve Ism imalat verilerini takip edecek olan piyasa nasıl bir fiyatlama içerisine girecek altın için önemli olacaktır. Dolar endeksinin düşmesi halinde ons altın fiyatında toparlanmalar izleyebiliriz. Dolar endeksinde toparlanmasınıın sürmesi halinde ise daha da aşağı seviyeler ons için gündeme egelebilir.

Dün Abd'den Çin ile ilişkin görüşmelere istinaden yapılan açıklamalarda müzakerelerde ilerlemelerin olduğu söylendi ancak henüz bu ilerlemeler somut bir anlaşmaya bağlanabilmiş değil. Buradan bir anlaşma çıkmaması halinde altın fiyatlarına pozitif etkisi söz konusu. Ancak anlaşma olması halinde ons altın fiyatlarında satış baskısı etkisini sürdürebilecektir. Bu nedenle Çin ile Abd'li yetkililerin bu ynde yapacak oldukları açıklamalarda son derece önemli olacaktır.

1,347 dolar seviyesine kadar yükselen ve buradan satış yiyen ons altın fiyatında gevşeme 1,280 dolar seviyesine doğru devam edecek gibi görünürken, 1,275 -1,280 dolar aralığı önemli bir destek konumunda bulunuyor. Bu aralık altına fiyatlamaların kayması halinde altında ciddi bir düşüş hareketi daha tetiklenebilir ki bu durumda 1,258 seviyesine kadar dşüşlerin devamı beklenebilir. Ons ltın fiyatlarında olası toparlanmalarda ilk etapta 1,292 dolar seviyesi öne çıkarken, yeniden yukarı dönüş sinyallerinin oluşması adına 1,303 dolar seviyesinin aşılması çok daha önemli olacaktır.