Dün Nato ülkeleri temsilcileri bir araya geldiler ve bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise Erdoğan, Merkel, Johnson ve Macron tarafından gerçekleştirilen dörtlü görüşme oldu. Bir diğer dikkat çeken görüşme ise Trump ile Macron arasında gerçekleştirildi. Dün yapılan bu görüşmelerde Trump'ın Erdoğan'a ve Türkiye'ye desteği ön plana çıktı.

Macron, Trump ile gerçekleştirdiği görüşme akabinde yaptığı değerlendirmede Türkiye madem Abd'den savunma sistemi alamadı neden Rusya'ya gitti. Bir Nato ülkesi olarak Ab'den savunma sistemlerini karşılayabilirdi açıklamasını yaptı. Trump, ise S-400 konusunu detaylıca görüşeceklerini belirtti. Türkiye'nin El Bağdadi'nin öldürülmesinde büyük rol oynadığını, Erdoğan ile ikili ilişkilerinin çok iyi olduğunu belirtti. Türkiye en iyi savunma sistemini almak istiyor, F-35 alamadığı için de Rusya'dan bu ihtiyacını giderdi değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Abd'de temsilciler meclisinde Türkiye'ye yeniden bir yaptırım tasarısı gelmesi gündemdeki yerini koruyor. Lindsay Graham'ın başını çektiği grup, Türkiye'ye S400 ler nedeni ile yaptırım uygulanmaz ise diğer ülkelere haksızlık yapılmış olacağı ve bunun önünün alınamayacağı görüşündeler. Bu nedenle önümüzdeki hafta yeni bir tasarı sunmayı planlamaktalar.

Bugün Abd'de öncü tarım dışı istihdam verisi ve PMI verileri takip edilecek. Gelen veriler ışığında dolar endeksinde yaşanacak fiyatlamalar dolar kuru üzerinde de etkili olabilecektir. Bu nedenle ekonomik takvimi takip etmekte fayda olacaktır. Diğer taraftan Nato ülkelerinin toplantısı başladı ve bu toplantıda konuşulacaklar ve alınacak kararlar önemli olacaktır. Suriye konusunda ve Ypg konusunda adımlar atılacak mı, Türkiye istediklerini alabilecek mi takip etmekte fayda var.

Kur tarafında teknik görünüm hala yukarı yönlü. Ancak haber akışları ile her an yön değişebilir. Dün Trump'ın Türkiye ile ilgili yaptığı olumlu değerlendirmeler kur tarafında geri çekilmeye neden oldu. Yine de kurda 5,74 olarak belirlediğimiz denge noktası altında kapanışlar yapılabilmiş değil. Dolar kurunda aşağı yönlü kalıcı bir hareketten bahsedebilmek için 5,74 altı saatlik ve günlük kapanışlara ihtiyaç duyuluyor. Aksi takdirde yeniden 5,78 seviyesine doğru yükselişler gündeme gelebilir.