Altın fiyatlarında sonunda beklenen gelişme yaşandı. Uzun bir süredir altın için kurtarıcı olsa olsa Trump olabilir diyorduk. Öyle de oldu ve dün yapmış olduğu açıklama ile ons altın fiyatında yukarı yönlü hareketi başlattı. Trump, Çin ile devam eden müzakerelerin iyi gittiğini vurgulasa da diğer taraftan bir ticaret anlaşmasının seçim sonrasına kalması daha sağlıklı olacak gibi görünüyor açıklaması piyasalarda soğuk duş etkisi yaşattı.

Trump'ın bu açıklaması sonrasında borsalar gerilerken, Japon Yeni ve Altın tarafında yükseliş yaşandı. Uzun dönemdir pasif durumda olan riskten kaçış modu, ticaret anlaşmasının yakın tarihte olmayacağı beklentileri ile yeniden aktif oldu ve bu durum ons tarafında pozitif karşılandı. Zaten analizlerimizde vurgulamaktaydık. Ons için teknik görünüm negatif olsa da gelebilecek yeni bir açıklama, bir haber fiyatlamaların yönünü değiştirebilir diye. Öyle de oldu ve aktör yine Trump oldu. Daha önce de 1,445 desteğine kadar geri çekilen ons altını ipten alan Trump, dün de ons altını yukarı yönlü döndüren açıklamasıyla altın yatırımcılarını memnun etti.

Bugün Abd'de Pmı verileri ile beraber öncü tarım dışı istihdam verisi açıklanıyor. Cuma günü ise tarım dışı istihdam verisi gelecek ki, Fed'in enflasyon ve büyüme verileri ile beraber en çok önemsediği veri olması ile dikkat çekiyor. Yani Fed'in faiz toplantısında değerlendireceği önemli veriler bu hafta açıklanıyor. Bu nedenle piyasayı anlık takip etmekte fayda var. 

Altın tarafında 1,482 dolar seviyesi takip ediliyor olacak. Buranın kırılabilmesi halinde yukarı hareketler hız kazanabilir ve ons tarafında kalıcı bir yükselişten bahsedilebilir. Saatlik grafiklerde 1,482 ile 1,488 dolar aralığında güçlü destek noktaları bulunuyor. Kabaca 1,488 dolar üzerinde güzelleşen bir ons izleme ihtimalimiz bulunuyor ancak bu seviyenin aşılamaması halinde yeniden 1,474 ve 1,467 dolar destek noktaları ön plana çıkabilir.