Altın fiyatlarında Fed'in faiz indirim kararı sonrası oluşan toparlanma hareketi devam ediyor. Cuma günü kapanışını iyi gelen tarım dışı istihdam verisine karşın 1,510 dolar üzerinde yapmayı başaran altın için yön neresi, hedef seviyeler nereler merak ediliyor. Fed'in verilerin önemine vurgu yaparak bir sonraki faiz kararını verileri izleyerek vereceğini açıklaması gelen verilerin önemini biraz daha arttırdı. Bu kapsamda ilk gelen TDİ verisinin beklentileri aşması Abd ekonomisi için olumlu bir görünüm oluşturdu.

Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde anlaşmanın ilk aşmasının yakında tamamlanacağı ve Trump ile Lee'nin anlaşmayı imzalayacağı konuşuluyor. Ancak yapılacak anlaşmanın 3 aşamadan oluşacağı belirtiliyor. Bu sadece bir ön anlaşma gibi olacak yani. Yine de bu durum ons için negatif denilebilir. Çünkü ons altına güvenli liman talebi ile gelen alımlara engel olabilir ve bu durumda ons tarafı güçsüz kalabilir. 

Bugün Abd'de açıklanacak ve altın fiyatlarını etkileyebilecek çok önemli bir veri akışı bulunmamakta. Fabrika siparişleri verisi takip edilebilir ancak o da direkt olarak fiyatlamaları etkileyebilecek öneme sahip değil. Yarın ise Abd önemli PMI ve iş imkanları verileri açıklanacak. Bunların altın yatırımcıları tarafından yakından takip edilmesinde fayda olacaktır.

Ons altında görünüm oldukça karmaşık. Şuan için teknik görünüm yukarı yönlü hareketi destekler nitelikte ancak kritik noktalarda fiyatlamaların sürdüğünü belirtmektede fayda var. Çünkü ons tarafında 1,518 dolar seviyesi aşılamaz ise yeniden negatif bir fiyatlama içerisine girilebilir. 1,518 dolar direncinin aşılması halinde 1,527 dolar seviysine doğru çıkışların hız kazanmasını bekleyebiliriz.