Merakla beklenen enflasyon rakamları dün sabah açıklandı. Beklentilerin altında gelen enflasyon verisi piyasalarda yüzleri bir kaç saatliğine de olsa güldürdü. Bir kaç saatliğine diyoruz çünkü öğleden sona Avrupa ve Abd borsalarına gelen satışlar sonrası hem Borsa İstanbul tarafında hem de TL varlıklar tarafında negatif bir tablıo oluşmaya başladı. Bu tablonun oluşmasında en büyük pay sahibi elbette ki Abd'de açıklanan ve beklenti altında kalan imalat dışı PMI verisi oldu. Hatırlarsanız salı günü gelen imalat PMI verisi son 10 yılın en kötü verisi olarak dikkat çekmişken imalat dışı PMI verisi de yüzleri güldürmeyen ve beklentileri karşılamayan bir veri olarak dikkat çekti.


Enflasyon verisi ile beraber dolar TL paritesi 5,67 seviyesi altını test etti. Borsa İstanbul'da 105 bin puan üzerine yükseldi. Ancak sonrasında yurtdışı piyasalarda artan satışlar iç piyasada da satış baskısı oluşmasına neden oldu ve Borsa İstanbul'da %1'i aşan düşüşler yaşandı. Dolar kuru şu sıralarda 5,69 seviyesinden fiyatlanıyor.

Haftanın ve bugünün en önemli verisi Tarım Dışı İstihdam verisi, bugün Türkiye saati ile 15:30 da açıklanacak. Aynı anda açıklanacak olan ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik verileri de piyasaların önem verdiği diğer detaylar olarak takip edilecek. Geçtiğimiz hafta Fed'in faiz indirme ihtimali %40 lardayken, bu hafta gelen olumsuz verilerle beraber %70 lere yükseldi. Eğer bugün Abd'de tarım dışı istihdam verisi de olumsuz açıklanacak olursa bu oran muhtemelen %85 üzerine çıkacaktır ve Fed'in faiz toplantısında yeni bir fiaz indirimine gitmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu beklenti ile beraber dolar endeksinde düşüşler dolayısı ile de dolar tl paritesinde de düşüşler beklenecektir. Ancak bir süredir devam eden dolar endeksindeki gerileme bugün ki verilerin olumlu gelmesi halinde son bulabilir ve bu durumda ufak çaplı ama sert bir dolarizasyon görecek de olabiliriz. Bu nedenle bugün ki verilerin önemi oldukça büyüktür.
 

Ciddi anlamda sıkışma yaşanan bir dolar kuru çıkıyor karşımıza grafiklerde. Bu nedenle haber akışlarının önemi bugünlerde oldukça büyük. Bir tarafa kırılım yaşanma ihtimali olası bir haber akışı ile mümkün olacak gibi duruyor. Teknik görünüm pozitif olsa da , bu görünümün olumsuz haber akışları ile destek bulamaması dolarda geri çekilmeyi başlatabilir. Bu durumda 5,66 ve 5,63 seviyelerine doğru çekilmeler kaçınılmaz olacaktır. Toparlanmaların devamı halinde ise 5,745 ve 5,772 seviyelerine doğru atakların devamı görülebilir.