Dolar kurunda dün oldukça sert bir geri çekilme yaşandı. 5,80 üzerinde güne başlayan dolar kuru bir süredir düşüşlerini 5,794 seviyesi ile sınırlandırıyor ve buraya düşüşlerde tepki alışları ile yeniden 5,82 seviyesi üzerinde doğru yükselişe geçiyordu. Ancak bir kaç gündür devam eden pozitif hava ile birlikte, Borsa İstanbul'da %5 e yaklaşan değer kazancı ve enflasyon verilerinin etkisi doların belini kırdı ve bu seviye altına inildi. Zaten 5,794 seviyesinin kırılması ile birlikte satışların hızlanacağını daha önceki yorumlarımızda dile getirmiştik. 

Dolar endeksinde tarafında yaşanan yükselişle beraber 99,30 üzerini test eden dxy, bugün hafifte olsa bir geri çekilme yaşamış durumda. Bu hafta açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi piyasalar açısından oldukça önemli olacak. Onun öncesinde ise bugün Abd'de ithalat ve ihracat rakamları açıklanacak. Piyasaların ticaret savaşlarından etkilenip etkilenmediğini görmek için güzel bir gösterge olacak olan bu veriler doğrultusunda dolar endeksinde hareketin yönü tayin edilebilir. 

Son dönemde JP Mporgan ve Morgan Stanley gibi önemli kuruluşlar Türkiye'ye yönelik tahminlerinde iyileştirmeler yapmaya başlamış durumda. Önümüzdeki toplantıda TCMB'den yine bir faiz inidirmi bekleniyor. Buna karşın bu faiz indiriminin kurlarda aşırı oynaklığa sebep olması beklenmemekte.

Dolar kurunda yaşanan geri çekilmelerde 5,70 seviyesi önemli bir denge noktası konumunda olacakıtr. Bu seviyeye doğru gerçekleşecek düşüşlerde piyasaların nasıl tepki vereceği merak konusu iken olası kırılımlarda 5,66 seviyelerine dek düşüşlerin devamı beklenebilir. Kısa vadede 5,703 seviyesi altında oluşabilecek işlemler dolarda iyiden iyiye satış baskısını hissettirebilir. Yukarı da ise 5,775 seviyesine doğru yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. 5,775 seviyesi yukarı yönlü aşılmadıkça yükselişlerin satış fırsatı olarak görüleceği bir işlem günü yaşanabilir.