Altın fiyatlarında 1,520 dolar üzerinde yaşanan tutulma ve ons altında teknik göstergelerin yukarı yönlü dönmüş olması, haber akışlarından bağımsız olarak yeni bir yükseliş yaşanmasını sağlayabilir demiştik. Hem bu nedenle hem de Brexit'in nasıl gerçekleşeceğine dair spekülasyonlarla belirsizliğin oluştuğu piyasalarda yine kazanan ons altın oldu. 

Piyasalarda endişe düzeyinin artışını seven ve güvenli liman talebi gören ons altın fiyatı dün 1,550 dolara kadar yükseldi. Şu sıralarda 1,540 doların hemen üzerinde fiyatlamalarını sürdüren ons altın için bu hafta gelecek olan NFP verisi oldukça önemli bir fiyat belirleyici olacaktır. Çünkü tarım dışı istihdam verisinin olumsuz gelmesi halinde Fed'in faiz indirim beklentilerine cevap vermesi beklenecektir. Ancak tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılaması ve pozitif gelmesi halinde faiz indirim beklentileri ötelenmiş olacağı için bu durumda ons tarafında düşüşlerin ön plana çıkması beklenecektir. Tabi tarım dışlı istihdam verisi Cuma günü açıklanacak. Her ayın ilk Cuma günü olduğu gibi bu ay da Cuma günü açıklanacak. Bugün ise Abd'de ithalat ve ihracat verileri ön plana çıkan gelişmeler olacak. 

Ons altın tarafında olası geri çekilmelerde 1,534 dolar seviyesi izleniyor olacak. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece 1,555 dolar hedefine doğru yükselişlerin gerçekleşme ihtimali yüksek olacaktır. 1,534 dolar seviyesinin altına inilmesi halinde ise 1,525 dolar seviyesi takip edilebilir. Yukarı da ise 1,555 dolar seviyesi oldukça önemlidir. Bu direncin kırılması altın fiyatlarının başka bir boyuta geçmesine ve 1,600 dolar seviyesinin hedeflenmesine yol açabilir.