Dolar haftaya nispeten sakin başladı. Geçtiğimiz hafta son işlem gününde Halkbank'ın düşük fiyattan dolar ve euro satış haberiyle bir miktar gerilen piyasalar Halkbank'ın herhangi bir zarar oluşmadığı ve herhangi bir tl çıkışının yapılmadığını açıklaması ile birlikte daha sakin bir ortama bırakmış durumda. Dün hem Merkez Bankası hem de Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamalarla yükselişine set çekilen dolar kuru için artık piyasalar açıklamadan çok icraat görmek ister gibi duruyor. Çünkü açıklamalar ile bir kaç puan gerileyen kur sonrasında daha da üzerine yükselerek bu açıklamalardan pek de etkilenmediğini göstermek ister gibi duruyor.

Önümüzdeki günlerde Merkez Bankası'nın faiz hamlesine başvurabileceği piyasa oyuncuları tarafından konuşulurken Fed'in faiz toplantısının yaklaşması da doları ateşleyen bir diğer etken olarak karşımıza çıkıyor. Yine cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi ve beraberinde açıklanacak olan işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verileri de Fed'in yakından takip ettiği ekonomik göstergelerden olduğu için dolar kurunun gidişatında önemli olacak.

Dün Ağustos ayı enflasyon verileri açıklandı. Buna göre enflasyon yıllık bazda %17,90 ve aylık bazda %2,30 geldi, 12 aylık enflasyon ortalaması ise %12,61 oldu. Ağustos ayı içinde enflasyon beklentisi %18 beklenirken bunun bir tık aşağısında %17,90 olarak açıklanması bir miktar doların yükselişini frenlerken, enflasyon verisine olumlu tepki gösteren bir diğer önemli yatırım aracı ise borsa oldu. Borsa İstanbul'da enflasyon verisinin ardından yükselişler %2 ye yaklaştı. 94,656 seviyesine kadar yükselen BİST100 endeksi günü 94 bin seviyesinin hemen altından kapadı.

Dolar Teknik Analizi

Dolar tl paritesinde grafikler yukarı yönlü seyrin devamına işaret ederken, dolar kurunun 6,35 seviyesi üzerinde tutunması halinde 6,86 seviyesine doğru yeni bir yükseliş yaşanması muhtemel olabilir gibi duruyor. Güne 6,60 seviyesinden başlayan dolar kuru için 6,64 seviyesi üzerinde gelebilecek saatlik kapanışlar yükseliş hareketini destekleyebilir. Aksi halde ise 6,35 seviyesine doğru geri çekilmelerin yaşanması mümkün olabilir.

Dolar kuru tüm zamanların en yüksek seviyelerine oldukça yakın işlem görüyor. Bu nedenle gelebilecek haber akışları oldukça sert hareketleri yaşanmasına neden olabilir. Özellikle de Brunson ile ilgili gelebilecek her türlü haber akışı dolar tl paritesinde üzerinde etkili olabilecektir. Bu nedenle bu dönemde doların teknik görünümünden ziyade Trump, Erdoğan ve kurmaylarından gelecek açıklamalara odaklanmak daha mantıklı olacak gibi duruyor.