Dolar tl paritesinde yine çizdiğimiz senaryolar çerçevesinde son bulan bir günü geride bıraktık. Hafta baından bu yana yapmış olduğumuz analizler içerisinde dolar tl de artık 5,71 üzerinin zor olduğunu ve olası yükselişlerin satış fırsatı olarak görülebileceğini belirtiyoruz. 5,62 seviyesini de hedef noktamız olarak vermiştik. Nitekim dün hedef noktamıza ulaşan dolar kuru bununla da kalmayıp, olumlu gelen enflasyon verisi sonrasında 5,605 seviyesine kadar geriledi.

5,62 seviyesi altına inse de bu seviye altında saatlik kapanış gerçekleştiremeyen kur dün yeniden 5,65 seviyelerine kadar yükseldi. Tabi bunda enflasyonun düşmesi ile beraber artan faiz indirimi beklentisi öne çıktı. Bir çok kurum enflasyon verisi sonrası TCMB'nin faiz indirimine gitmesine kesin gözü ile bakmaya başladı. Dolayısı ile de kurda düşüş sınırlı kaldı. 

Ekonomik takvimde önemli bir veri akışının yer almadığı bugüne dolar kuru 5,62 civarında fiyatlanarak başlıyor. S-400 konusuna ilişkin Abd tarafından gelebilecek olası yaptırım açıklamaları yine doları etkileyebilecek en önemli gelişmeler içerisinde yer alacaktır. Bu nedenle Abd'den gelecek olumlu veya olumsuz açıklamalar kurda etkili olacaktır.

Dolar kurunda 5,62 seviysi altında kalınması halinde 5,605 seviyesi yeniden enenmek istenebilir. Bu seviyenin kırılması ile beraber ise kurda satış yönlü işlemler hızlanabilir. Bu durumda 5,58 ve 5,554 seviyeleri ön plana a çıkacaktır. Dolar tl paritesinde yukarı yönlü ataklarda ise izleyeceğimiz direnç bölgesi ,665 seviyesidir. Bu seviyenin üzerine çıkılmadığı sürece aşağı yönlü seyrin devamı beklenebilir. Olası olumsuz haber akışları ile birlikte bu seviyenin aşılması 5,71 ve 5,765 seviyelerine doğru yeni ataklar gelmesine yol açacaktır.