Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. Dün 1,415 dolar seviyelerine kadar gerileyen altın fiyatı Trump'ın ve Ruhani'nin yapmış olduğu söylemlerle beraber yeniden 1,420 dolar üzerine yükseldi. Şu sıralarda 1,420 dolar civarında tutunma çabası içerisinde olan altın fiyatı için bu haftaki kapanış fiyatımız önemli olacaktır. Bu nedenle bugün ve yarın ki ons fiyatlamaları yakından izlenecek. Tabi ki yarın ki tarım dışı istihdam verisi ile beraber nasıl bir fiyatlama olacağı da merak konusu. 

Abd'de bugün önemli bir veri akışı bulunmamakta. Piyasalar yarın gelecek olan TDİ verisine odaklanmış durumda. Çünkü altın fiyatı Fed'in faiz söylemlerine oldukça bağımlı durumda ilerliyor ve yarın ki tarım dışı istihdam verisi hem piyasalar açısından hem de Fed açısından oldukça önemli olacak. Yani buradan gelebilecek olumsuz bir açıklama Fed'in faiz indirme ihtimalini iyice arttıracaktır. Faiz indirme ihtimalini gelecek verilere bağlayan Fed, olumsuz gelebilecek bir açıklama sonrasında Temmuz ayı toplantısında faiz indirimine gidebilir. Bu da ons altına pozitif katkı sağlayacak bir gelişme olacaktır. 

Bugün için önemli bir ekonomik takvim verisi bulunmadığını söylemiştik. Bu bağlamda daha çok tekniğin çalışacağı ya da haber akışlarının yön vereceği bir gün olabilir altın fiyatları için.

Altın fiyatı şu sıralarda 1,420 dolar civarında tutunmaya çalışıyor. Bu seviye üzerinde kalabilmesi halinde 1,425 dolar takip edilecek. Burada bir ara direnç bulunuyor. Bu nedenle altın için bu seviye önemli olacaktır. Bunun üzerine çıkılamaması halinde aşağıda yeniden 1,410 dolara doğru gevşemeler mümkün olacaktır. 1,425 doların aşılması halinde ise 1,440 ve 1,452 dolar seviyeleri yeni hedef noktaları olarak potaya girmiş olacaktır.