Dolar kurunda yükseliş yönlü hareketler etkili olmaya devam ediyor. Seçimin sona ermesi ama sonucun hala belli olmaması hem yerli yatırımcıları hem de yabancı yatırımcıları tedirgin ederken dolar kurunda da 5,60 seviyesi üzerinde fiyatlamaların devam ettiğini gözlemliyoruz. 

Dün eurusd paritesi yukarı yönlü bir tepki oluşturarak 1,1250 seviyesi üzerini denedi ancak henüz bu seviyeyi aşmakta başarılı olabilmiş değil. Paritenin yükselmesi demek dolar endeksinin aşağı yönde hareket etmesi anlamına geleceği için euro dolar paritesinde  yaşanacak fiyatlamalarda dolar kuru için önemli olmaya devam edecke. Paritede yeniden 1,13 seviyesi üzerine doğru gerçekleşebilecek hareketler içeride TL yi biraz olsun rahatlatabilir. Ancak dxy değer kazanımını sürdürürse dolar tl paritesinde de yükselişlerin devamı sürpriz olarak karşılanmayacaktır.

Güne başlarken 5,63 civarında fiyatlanan dolar kuru için ekonomik takvimde bugün Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanakları yer alıyor. Bunun dışında Abd'den önemli bir veri akışı bulunmuyor. Diğer taraftan Abd  Başkan yardımcısı Pence'in yapmış olduğu açıklamalar ve Cumhurbaşkanı Yarımcısı Fuat Oktay'ın cevabı günün öne çıkan gelişmeleri oldu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence: Türkiye seçimini yapmalı. Dünyanın en başarılı askeri ittifakının (NATO) önemli bir ortağı olarak kalmak mı istiyor yoksa pervasız kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske atmak mı istiyor ? açıklamasını yaparken, Fuat Oktay ABD, Türkiye’nin müttefiği olarak mı kalmak istiyor, yoksa NATO müttefiğinin düşmanları karşısında savunulmasını hiçe sayarak teröristlerle ortaklık kurup dostluğumuzu riske mi atmak istiyor ? şeklinde yanıt verdi. Abd ile ikili ilişkilerin döviz kurları açısından ne kadar önemli olduğunu geçtiğimiz yıl yaşanan Rahip krizi sonrası görmüştük Bu nedenle burada oluşabilecek bir çıkmaz dolar kurunda yükselişleri tetikleyebilir.

Dolar tl paritesinde aşağıda 5,55 seviyesinin önemine hafta başından bu yana dikkat çekiyorduk ki bu seviye altına inip kapanışlar gerçekleştiremeyen dolar kuru artık 5,63 seviyesinin üzerine doğru hareketlerini sürdürmek istier gibi görünmeye başlamış durumda diyebiliriz. Bugün içerisinde 5,603 seviyesi aşağıda ilk destek noktamız olarak takip edilebilir. Kurda yükselişin devamı için 5,63 üzerinde fiyatlamalara ihtiyaç duyulmaktadır. 5,63 seviyesinin aşılması ile beraber 5,68 seviyesine doğru yükselişler olası hale gelecektir.