Altın fiyatlarında belirsiz seyir devam ediyor. Bir taraftan Brexit belirsizliği sürerken diğer taraftan Çin ile ticaret görüşmelerinde bu hafta olumlu gelişmeler yaşanması beklendiği Beyaz Saray yetkilileri tarafından duyurulmaya devam ediyor. Durum böyle olunca hangisini fiyatlayacağına henüz karar verememiş olan ons altın fiyatları da 1,286 - 1,300 dolar aralığındaki hareketlerine devam ediyor.

Bugün için ekonomik takvimde altın fiyatlarına etki edebilecek çok önemli bir gelişme bulunmuyor. Ancak Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanakları euroyu etkileyebilir. Bu durumda dolar eneksi de etkileneceğinden dolaylı olarak ons altına da pozitif veya negatif şekilde yansımaları olabilir. Bu nedenle toplantı tutanaklarını takip etmekte fayda var.

Öte yandan Fed'in faiz arttırımı konusunda artık elinde pek bir done kalmamış durumda. Trump'ın faiz arttırımlarına karşı olduğunu dile getirmeye devam etmesi ve Powell'ı uyarması ile beraber Fed başkanlarının da açıklamalarında arttırımdan daha çok bir faiz indirmi ihtimalinden bahsetmeye başlamış olması önümüzdeki bir kaç aylık süreçte faiz arttırımı diye bir olayın yaşanmama ihtimalini artıyor. Bu altın için pozitif bir gelişme ancak altın kendisinden beklenen yükseliş hareketini bir türlü devam ettiremiyor. 1,347 dolar seviyesine kadar yükselen ve bu bölgeden sert bir satışa maruz kalan altın fiyatları toparlayabilecek mi diye yatırımcılar merakla beklemeye devam ederken grafikler bize neler söylüuor dersiniz ?

Ons altın fiyatları şu sıralarda 1,290 doların hemen üzerinde fiyatlamalarını sürdürmeye devam ederken günün devamında izleyeceğimiz direnç noktası yine 1296 dolar seviyesi olacak. Bu seviyenin önemine günlerdir vurgu yapıyoruz. Çünkü burası artık bir denge noktası konumunda. 1,300 dolar psikolojik direnç seviyesi altındaki teknik anlamda takip etmemiz gereken 1296 dolar seviyesinin aşılması yukarı yönlü hareketlerin hız kazanmasına neden olabilir. Ancak bu seviye altında fiyatlamalırn devamı halinde yeniden 1286 dolar ve 1,281 dolar seviyeleri takip edilmeye devam edecektir.