Dolar tl paritesi için geçtiğimiz hafta teknk göstergelerin alım sinyali verdiğini belirtmiş ve 5,365 e kadar bir yükselişin olası olduğunu vurgulamıştık. Ancak Cuma günü gelen hiç beklenmedik bir haberle dolar 5,343 -,5365 aralığında hiç oyalanmadan 5,40 doğru bir yükseliş yaşadı. Türkiye'nin Abd'den gelen patriot satışı teklifini reddetmesi ile beraber acaba yeni bir Abd - Türkiye krizi mi geliyor sorusu gündeme gelirken TL değer kaybetmeye başladı.

Bugüne baktığımızda ekonomik takvimde önemli bir veri bulunmuyor. İçeride enflasyon verisi var. Beklentinin çok altında ya da çok üzerinde gelmesi beklenmediği için kura çok da fazla etki etmesini beklemiyoruz.  Bunun dışında yurtdışı piyasalarda dolar kuruna etki edebilecek bir verinin olmadığı bugün, siyasiler tarafından gelebilecek açıklamalar ve teknik seviyeler ön plana çıkabilir. Özellikle Abd kanadından patriot satışına ilişkin gelebilecek değerlendirmeler bu süreçte son derece nemli olacaktır. Olumsuz gelebilecek söylemler doları alevlendirecekken, anlaşma ihtimaline dair gelebilecek olumlu söylemler ise doların hızını kesecektir.

Trump ile Kim Jong-un yapmış olduğpu görüşmelerden bir sonuç çıkmaması piyasalarda ufakda olsa bir endişe kaynağı iken asıl beklentinin Çin ile gerçekleştirilen ticaret görüşmeleri olduğunu bilmekteyiz. Bu hafta Çin ile devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin her iki taraftan gelebilecek açıklamalar dolar üzerinde etkili olabilir. Bir anlaşma yaşanması halinde dolar kurunda geri çekilme izleyebiliriz. Anlaşma olmaması durumunda ise küresel piyasalarda dolarda değer kaybı yaşansa dahi, gelişmekte olan ülke kurlarında sert satışlar gözlenebilir.

Gelişmeler bu şekilde iken grafiğimize baktığımızda karşımıza çıkan seviyeler geçen haftadan farksız değil ancak bir farkla. Geçen hafta direnç olaak belirttiğimiz 5,365 seviyesi bu kez dolarda destek konumuna gelmiş durumda. Olası geri çekilmelerin kalıcı olabilmesi adına 5,365 ve 5,347 aralığı son derece önemli olacaktır. Bu aralık üzerinde tutunma yaşanırsa doların yukarı hareketine devamı beklenebilir. Şu sıralarda 5,37 seviyesi üzerinde fiyatlanan dolar kurunun bu seviyeleri test etmesi beklenebilir. Yukarıda ise 5,382 seviyesi üzerinde oluşabilecek fiyatlamalar kurda5,405 seviyesine doğru yükselişleri tetikleyebilecektir.