Altın fiyatı yıl başından bu yana sürdürmüş olduğu yükselişlerini 1,347 dolar seviyesine kadar devam ettirmişti. Geçtiğimiz hafta bu seviyeden gelen satışlarla 1,320 dolar seviyesine kadar geri çekilen ons altın fiyatı için yapmış olduğumuz analizlerde zaten aşağı yönlü hareketin devamını beklediğimizi vurgulamıştık. Ancak bu kadar hızlı olacağını bizde tahmin edememiştik. Geçtiğimiz hafta 1,321 dolar desteğinin altında fiyatlamaların oluşması ile beraber 1,300 dolar altının test edilme ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulamıştık. Ons altın fiyatları düşüşlerini daha da derinleştirerek 1,290 dolar seviyesine kadar taşıdı. Üstelik bu düşüşü 1 günde yani Cuma günü gerçekleştirdi. 

Bir kaç haftadır Cuma günleri kapanışlarına doğru yukarı yönlü sürprizler yapan ons altın fiyatı bu kez sürprizi aşağı doğru yaparak, yine yukarı bir hareket bekleyenleri ters köşe yaptı. Cuma sabahı güne başlarken yatırımcılar acaba 1,321 direnci üzerine atıp oradan bir kapanış yapar mı diye düşünürken 1305 dolar seviyesine kadar geri çekilen ons fiyatı akşam saatlerine doğru 1,290 dolara kadar gevşedi ve haftayı 1,292 dolar seviyesinden kapadı.

Trump ile Kim Jong-un görüşmesinden anlaşma çıkmaması altın için pozitif bir gelişmeydi ancak bu gelişme sonrası 10 dolar kadar yükselen altın fiyatı 1327 direncini kıramayınca buradan sert satış dalgası başlamış oldu.. Bu hafta Çin ile Abd'nin ticaret görüşmelerine ilişkin detaylar ons altın fiyatını etkileyebilir.  Çin ile Abd'nin ticaret anlaşmasına varması altında negatif bir baskı oluşturabilir. Aslında altında yaşanan son düşüşü bu anlaşmaya bağlayanlarda var. Yani kapalı kapılar altında bir anlaşmaya varıldığını düşünenler var ve altın fiyatının bu yüzden geri çekildiğini belirtiyorlar. Ancak bu yönde resmi bir gelişme henüz yaşanmamış durumda. Eğer ticaret görüşmeleri beklentilerin aksine bir anlaşma ile sonuçlanmaz ise altında yeniden sert yükselişler izleme ihtimalimiz oldukça yüksek olacaktır.

Teknik olarak 1321 dolar seviyesinin kırılmasıyla birlikte grafiklerin satış sinyalleri üretmeye başladığını vurgulamıştık. Peki sinyaller ne yönde gelmeye devam ediyor börmek ister misiniz ? Buyrun bir de altın grafiğimize bakalım.

Ons atın günlük grafiğine baktığımızda satış sinyallerinin devam ettiğini görüyoruz ancak bir yandan da fiyatlamaların destek noktasına oldukça yakın olduğunu görmekteyiz. 1,292 doların hemen üzerinde fiyatlanan ons altın fiyatı için 1,303 dolar seviyesi oldukça kritik. Yükselişlerin bu seviye altında kalması bir tepki yükselişi olarak kalmasına ve satış fırsatı olarak kullanılmasına yol açabilir. Ancka 1303 dolar üzerine doğru gerçekleşebilecek hareketler ons altın için yeniden yukarı yönlü bir hareketin oluşmasını sağlayabilecektir. 1,303 dolar seviyesinin geçilememesi halinde 1,290 ve 1,281 dolar seviyeleri ön plana çıkarken olası yükselişlerde 1,303 doların aşılması 1,313 dolara doğru hızlı bir yükselişi beraberinde getirebilecektir. Bu hafta için takip edeceğimiz alt bölge 1,280 dolar olacaktır. Bu seviyenin altına inilmesi halinde ons altında satışlar daha da derinlik kazanabilir.