Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüşler yerini haftanın son iki gününde hafif toparlanmaya bırakmıştı. Bugün baktığımızda güne 5,22 civarında başlayan bir dolar tl paritesi izliyoruz. Bugünün en önemli beklentisi enflasyon oranları olacak. Saat 10:00 da açıklanacak olan enflasyon verisi dolar kurunda hareketlenmelere neden olabilecektir. 

Saat 10:00 da açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerinin üzerinde kalması dolar kuruna alış getirebilir. Yani enflasyonun 20.29 beklentisi üzerinde bir rakam ile gerçekleşmesi dolarda yukarı hareket oluşmasına katkı sağlayabilir. Özellikle 20 altında gerçekleşecek bir enflasyon oranı ise piyasalar tarafından pozitif karşılanacaktır.

Günün kalanında çok önemli bir ekonomik verinin bulunmaığı bugün dolar grafiğini de incelemekte fayda olacaktır. Enflasyon verileri öncesinde 5,22 civarında fiyatlamalarını sürdüren dolar kurunda teknik göstergeler aşağı yönlü hareketi desteklemeye devam etse de bugün ekonomik verilerin daha doğrusu enflasyon verisinin ön planda olduğu bir gün olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Dolar tl paritesinde enflasyon verisi sonrası olası yukarı yönlü hareketlerde 5,234 ve 5,276 seviyelerine doğru yükselişlerin devamı beklenebilir. Enflasdyon verisinin beklentilerin altında gerçekleşmesi halinde ise 5,16 seviyesi oldukça önemli bir destek olarak izlenecektir. Enflasyon verisinin beklentilere paralel gelmesi halinde ise yurtdışı piyasalarda fiyatlamalar takip edilecektir. Yurtdışı ile korele bir hareketlenme beklemek o durumda daha doğru olacaktır.