Altın fiyatları uzunca bir süredir yükseliş hareketini devam ettiriyor ve bizlerde her analizimizde ons tarafındaki pozitif havanın sürdüğünden bahsetmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta da FED tarafından destek bulan ons fiyatı 1,320 doların üzerine kadar yükselerek yılın zirve seviyelerini yeniden belirlemişti. Bugüne baktığımızda ise hafif geri gelen bir ons altın bizi karşılamakta.

Ons altın fiyatları gece asya seansında yaşadığı düşüşlerle 1,312 dolar seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Trump ile Kim görüşmelerinin başlayacak olması ve Abd ile Çin arasında devam eden olumlu ticaret görüşmeleri altın fiyatını bir miktr baskılıyor ancak öte yandan Venezuela'dan yaşanan gelişmeler ve Trump'ın hafta sonu yaptığı gerekirse asker gönderebiliriz tarzı açıklamalar da altının kolay kolay pes etmesi için gerekli bir sebep görünmediğini gösteriyor.

Fed başkanı Powell'ın geçen hafta yapmış olduğu faiz arttırma nedenlerimiz azaldı tarzındaki açıklaması ile Fed baskısını üzerinden atan ons için grafikler neler söylüyor diye bakmakta da fayda var. Öncelikle bugün ekonomik takvim içerisinde altına direkt etki edebilecek olan bir gelişme bulunmuyor. Bu durumda Trump'dan bir açıklama, Trump ile Kim grüşmesine yönelik ya da Çin ile devam eden ticaret görüşmelerine yönelik önemli bir açıklama gelmemesi halinde tekniğin işleyeceği bir gün olabilir. Peki teknik göstergeler bize neler söylüyor ?

Ons altın grafiğinde teknik göstergeler yukarı yönlü hareketin devamını destekler nitelikte kalmaya devam ediyor. Tabi bunun devam edebilmesi için ons altın fiyatının 1,304 dolar üzerinde kalması oldukça önemli görünüyor. İlk etapta 1,311 destek noktası gün içerisinde takip edilebilecekken fiyatların bu seviye altına sarkması halinde ise 1,304 dolar oldukça önemli olacaktır. Bu seviyenin altına gelinmesi halinde altın tarafında yaşanan pozitif havanın rengi değişebilir. Bu nedenle ons altın fiyatları için 1,304 dolar seviyesine bugünün denge noktası diyebiliriz. Ons altın tarafında 1,311 dolar seviyesi üzerinde tutunma yaşanabilmesi halinde ise 1,318 dolar ve 1,327 dolar seviyeleri yeniden hedef haline gelebilecektir.