Dolar kurunda yaşanan sert yükselişin ardından dün bir normalleşme görsekte gün içerisinde yine ani ataklar gerçekleşti ve dolar kuru 5,56 seviyesine kadar yükselip 5,45 seviyelerine geri geriledi. Bugün doları incelediğimizde ise herşeyden önce Boj'un açıklamalrı dikkat çekiyor. Japonya Maliye Bakanı ve Boj dan gelen açıklamalar japon yenine müdahale edileceği yönünde. Bu haberler ardından sudjpy 108 üzerine attı ki bu iyi gelişme ve TL çinde bir miktar pozitif olduğu söylenebilir.

Dün Türkiye'de açıklanan enflasyon oranlarının hafif gerilediğini gördük. TÜFE Aralık ayında Kasıma göre -0,.4 % azalarak -0,23 % olan piyasa beklentilerinin üzerinde düştü. Yıllık bazda ise %20,30 gibi bir enflasyon oluştu. Enflasyonda yaşanan düşüş acaba faiz indirimini beraberinde getirebilir mi diye yatırımcıların kafasında sorular oluşmaya başlamışken Bakan Albayrak çıktı ve sıkı duruşun devam edeceğini vurguladı. Yani faiz indirimine kısa vadede kapılar kapalı gibi görünüyor bu da TL nin pozitif fiyatlaasını sürdürebileceği anlamına geliyor. Gelişmeler bu yönde iken grafikler ne söylüyor gelin bir de o taraftan bakalım.

Dolar kurunda bugünde haftalık kapanışın yaşanması sebebiyle sert hareketler oluşabilir bu hareketlerin aşağı yönlü olması halinde takip edeceğimiz en önemli destek noktası yine 5,343 seviyesi olacaktır. Bugün ABD tarım dışı istihdam verisini de takip edecek olan dolar tl de yukarı yönlü hareketlerde ise 5,48 seviyesi direnç noktamız bu seviyenin aşılması ise yeniden hızlı yükseliş hareketlerini tetikleyebilir. Bugğn ki denge noktası ise 5,40 civarından geçiyor. Doların bu seviye üzerinde kapatması dolar pozitif bu seviye altında kapaması ise TL pozitif bir algı oluşmasına katkıda bulunacaktır.