Piyasalardaki bozulmadan kaçan yatırımcıların güvenli liman özelliği bulunan altına yönelmesi ile altın fiyatı 1300 dolar seviyesine oldukça yaklaştı. Zaten uzun bir dönemden beri altın fiyatlamlarında pozitif havanın devam edeceğini vurgulamaktaydık. Bu sabah itibari ile 1300 dolar seviyesine neredeyse ulaştık. 1300 dolar seviyesi kritik bir direnç noktası hem psikolojik anlamda hem de teknik olarak 1300 dolar üzerine yükseliş ve bu seivye üzerinde tutunma yaşanması oldukça önemli olacaktır.

Bugün altın fiyatlarına etki edebilecek ekonomik veriler bulunuyor. Abd'de açıklanacak olan tarım dışı istihdam, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik verileri piyasalar tarafından takip edilecek. Altın fiyatlarında yükselişlerin devamını sağlayabilecek şekilde olumsuz verilerin gelmesi haftalık kapanışında güzel olmasını sağlayabilir. Ancalk verilerin olumlu olması altın fiyatlarındaki yükseliş eğilimini bir miktarda olsa kısıtlayabilir. Ekonomik veriler iyi gelse dahi altın fiyatlarında yaşanacak tepki düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmek istenebilir. Bu nedenle dikkatli olmak gereklidir. Gelişmeler bu şekilde iken grafikler ne söylüyor gelin bir de o taraftan bakalım isterseniz.

Ons altın fiyatlarında yükseliş hareketlerinde takip edeceğimiz kritik direnç noktası 1301 dolar seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Zaten 1300 dolar psikolojik bir direnç noktası iken 1301 dolarda teknik olarak direnç noktamız olarak karşımıza çıkıyor. Olası yükselişlerin devamı halinde 1301 dolar seviyesi hedeflenebilir. Dün ki altın analizimizde 1298 dün için hedef noktamızdı demiştik ve nitekim bu seviye bugün görüldü ve 1292 seviyesine doğru geri çekilme başladı. Düşüşlerin devamı halinde 1283 dolar ilk destek noktası. EN önemli destek noktası ise 1267 dolar olarak karşımıza çıkıyor ki bu seviye altına inilmedikçe ons altın fiyatlarında pozitif görünümün devamını beklemek gerekmektedir.