Dolar endeksi dün AMB Başkanı Lagarde'ın açıklamaları ve Abd'den gelen ekonomik veriler sonrasında geriledi. Euro dolar paritesi 1,10 seviyesinin altını zorlarken yaşanan yükselişle 1,1080 seviyesini aştı. Bu durumda dolar kuru üzerinde de etkili oldu ve kurda geri çekilme yaşandı. Dolar tl paritesi yine 5,74 seviyesi altını test etse de burada kalıcılık sağlayabilmiş değil. Şu sıralarda dolar kurunda 5,75 seviyesi civarında fiyatlamalar devam etmekte. Dolar endeksinde yaşanan geri çekilme kurda gevşemeye neden olsa da henüz bir kırılma yaşanmış değil.

Erdoğan, Nato görüşmeleri için İngiltere'de bulunacak. Geçtiğimiz hafta Macron'a senin beyin ölümün gerçekleşmiş şeklinde sert bir çıkış yapan Başkan Erdoğan, Avrupa Ülkeleri tarafından nasıl karşılanacak, neler yaşanacak , hangi satır başları ön plana çıkacak bu durumda döviz kuru açısından oldukça önemli olacak. Yine dxy tarafında yaşanacak fiyatlamalarda kur üzerinde yaşanacak fiyatlamalarda etkili olabilecektir. Bu nedenle dolar endeksi de dikkatle takip edilmelidir. 

Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmelerinde bir sonuç alınıp alınamayacağı da döviz birimleri açısından son derece önemli olacaktır. Bir ticaret anlaşması çıkmaması halinde kurlarda yükseliş TL'de ise sert düşüşler yaşanabilir. Bu nedenle temkinli hareket etmekte fayda olacaktır.

Dün açıklanan büyüme verisi beklentileri karşılamasa da oldukça yakın geldi. %1 beklenen Gsyh %0,98 gelerek beklentinin hafif altında kaldı. Bu nedenle de piyasalara pek bir etkisi olmadı.Bugün ise saat 10:00'da enflasyon verisi açıklanacak. Oldukça önemli bir veri olan enflasyon yıllık bazda %11 olarak beklenmekte. Bu seviye altında kalabilecek enflasyon oranı kur tarafında düşüşün devamını getirebilir. Enflasyonun beklentileri aşması halinde ise dolar kurunda yükseliş yaşanabilecektir.

Kur tarafında teknik görünüm yukarı yönlü kalmaya devam ediyor. Ancak haber akışları ile beraber görünümde de değişiklikler yaşanabilir. Şu an için 5,74 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışan kur tarafında bu tutunmanın yaşanması yukarı da yeniden 5,78 seviyesine doğru çıkışların gelmesini sağlayabilir. Bu durumda 5i78'in aşılması ise 5,81 üzerine doğru ataklar yaşanmasına neden olacaktır. 5,78 seviyesinin altında yaşanacak fiyatlamalarda ise 5,74 desteği takip eidlecektir. Bu bölge altında gelebilecek saatlilk ve günlük kapanışlar kur tarafında 5,70 altında fiyatlamaları beraberinde getirebilir.