Altın fiyatlarında kritik günler içerisindeyiz. 15 Aralık tarihinde Abd'nin Çin'e yeni tarifeleri yürürlüğe girecek. Bunun öncesinde bir anlaşma olup olmayacağı veya bu sürenin ertelenip ertelenmeyeceği henüz bilinmiyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada 15 Aralık'da sürenin dolduğunun hatırlatıldığı ve bir anlaşma ihtiömali olduğu vurgulandı. Trump ise yaptığı değerlendirmede Hong Kong tasarısının Çin tarafının hoşuna gitmediğini ve bunun bir anlaşma ihtimalini kolaylaştırmadığını vurgulayarak, yine de Çin'in bir anlaşma istediğini düşündüğünü söyledi.

Çin ile Abd arasında anlaşma ihtimaline karşı yapılan değerlendirmeler durumun ortada olduğunu gösteriyor. Bir çok kurum bu ihtimalin %50 civarında olduğunu vurgularken 2019 yılı içerisinde bir anlaşma olup olmayacağına dair tahminler ise, anlaşma yönünde azalmış durumda. Yani bir anlaşma olacak olsa dahi 2020 ye sarkma ihtimali yüksek gibi duruyor. Yine de Trump'ın ne yapacağı belli olmaz. 15 Aralık öncesinde anlaşmaya dair yeni açıklamalar gelebilir. Bu nedenle siyasilerin açıklamaları dikkatle takip edilmelidir.

Ons altın fiyatlamalarının yönünü kısa vadede belirleyebilecek en büyük etken olan, ticaret anlaşması gerçekleşecek mi, uzayacak mı yoksa iptal mi olacak takip ediliyor olacak. Görüşler Trump'ın seçim öncesine kadar anlaşma ihtimalini sıcak tutacağı yönünde birleşmeye başlamışken, Hong Kong tasarısının senatodan geçmesi ve Trump tarafından onaylanması sonrasında nasıl bir sonuç olacağı merak konusu.

Ons altın tarafında teknik göstergeler aşağı yönlü hareketi desteklemeye devam ediyor. Burada dikkat edilecek nokta ise 1,467 dolar seviyesi olacak gibi görünüyor. Bu seviye altında kalındığı sürece yön aşağı olarak korunacak. Ancak ons tarafınd ayaşanabilecek toparlamalarla beraber 1,467 dolar seviyesi aşılabilirse, 1,475 ve 1,483 direnç noktaları test edilmek istenebilir ki bu durumda teknik göstergelerin de desteklediği bir ons altın fiyatının oluşmasını sağlayabilecektir.