Dolar tl paritesi haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Dün endeks tarafında yaşanan toparlanma etkili olurken dolar tl paritesinde de düşüş beklentisi bir adım öne çıkmıştı ancak dolar kuru 5,80 üzerinde kalmayı ısrarla sürdürdü. Tabi bu ısrarda parite etkisi yadsınamaz. Öyle ki euro dolar paritesi 1,0940 seviyesinin altına gerilemiş durumda.

Eurusd paritesinde yaşanan sert geri çekilme nedeni ile dolar endeksinde toparlanma devam ediyor. Dolar endeksi 99,30 seviyesi üzerine yükselmiş durumda. Paritenin 1,09 altına gerilemesi halinde dxy 100 denemesi yapabilir. Bu durumda dolar kurunda da yukarı ataklar yaşanma olasılığı artacaktır.

Ekonomik takvimde Türkiye'de tüfe verileri takip edilecek iken, Abd'den gelecek olan PMI verisi piyasalar tarafından izlenen bir diğer veri olacak. Yine Trump'ın Çin ve Fed'e yönelik olası söylemleri de dolar kuru üzerinde etkili olabilecektir.

Dolar tl paritesinde  teknik görünüm aşağı yönlüü kalmayı sürdürüyor. Ancak paritede yaşanan sert geri çekilmenin dolar endeksini pozitif etkilemesi belli bir noktadan sonra TL üzerinde de baskı oluşturabilir. Diğer taraftan bugün Borsa İstanbul'un performansı da takip edilmelidir. Dün ki yukarı yönlü isteğin devam etmesi halinde dolar kurunda 5,794 seviyesi aşağı yönlü kırılmak istenebilir. Dolar tl de yükselişlerin devamı halinde ilk takip edeceğimiz seviye 5,86 direnci olacaktır.