Altın fiyatları haftaya kararsız bir seyirle başladı. Bu kararsızlıkta etkenlerden bir tanesi de dolar endeksi oldu. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde euro dolar paritesinde başlayan satış dalgası etkisini bu haftanın ilk işlem gününde de devam ettirdi. Dolar endeksi 99,30 üzerine yükselirken bu taraftan ons altın fiyatını da baskılamaya başladı. Diğer taraftan teknik olarak yukarı yönlü destek bulan altın yükselişini sürdürmeye devam isterken bir aşağı bir yukarı yönlü hareketler gün içerisinde sıkça gerçekleşiyor.

Şu sıralarda 1,524 dolardan fiyatlanmakta olan ons altın fiyatı için dolar endeksinde yaşanan fiyat hareketleri önemli olacaktır. Euro dolar paritesinde düşüşün devamı halinde altın fiyatlarında da geri çekilme yaşanabilir. Diğer taraftan Trump'ın Çin ve Fed'e karşı olası söylemleri ile Çin'den ticaret görüşmelerine dair gelebilecek açıklamalar ons tarafında yine fiyat değişimlerine neden olabilir.

Euro'nun dolar karşısında bu denli değer kaybetmesi sonrasında Trump konu ile alakalı açıklamalar yapabilir. Buradan gelebilecek olası açıklamalar da altın fiyatlarının yönü konusunda belirleyici olabilecektir.

Ons altın fiyatlamalarında  bugün için ekonomik akvimde Abd'den gelecek olan PMI verisi ile birlikte  ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamalar ve Trump'ın dolarda yaşanan değer kazancına karşın olası açıklamaları takip edilecek. Bu açıklamalar doğrultusunda bir fiyatlama içerisine girebilecek altın fiuyatı için dolar endeksi fiyatlamaları da son derece önemli oalcak. Bir kaç gündür yükselişte olan fxy tarafında yukarı hareketin sürmedi halinde ons altın fiyatlarında 1,507 dolara bir geri çekilme yaşanabilir. Yukarı yönlü teknik olarak destek bulan altında yükselişin kalıcı olabilmesi için ise 1,536 dolar seviyesinin aşılması önemli olacaktır.