Altın fiyatlarında iki gündür vurguladığımız 1,382 dolar seviyesinin nokta atışı ile çalıştığını gözlemledik. G20 zirvesi sonrasında gerçekleşen düşüş hareketi için bu seviyenin önemine dikkat çekmiştik. Yine dün paylaştığımız analizimiz içerisinde de bu seviyenin kırılamaıdığını ve muhtemel bir geri dönüş olma ihtimalinden bahsetmiştik. Ve yine ons altın fiyatı için ne dediysek o oldu diyebileceğimiz bir gün yaşadık.

Dün akşam saatlerinde ons altın 1,400 dolar üzerine yükseldi. Sonrasında Abd, Rusya ve Avrupa ile ilgili gelen sansasyonel haberler ile birlikte ons altın yükselişini 1,415 dolar seviyelerine kadar taşıdı. Gelen haberler asılsız çıktı gibi görünüyor olsa dahi gece saatlerinde ons altın yükselişini devam ettirdi ve hedef noktamız olarak gördüğümüz 1,425 dolar seviyesini de aşarak Fed öncesi gördüğü zirve seviyesini bir kez daha yeniledi. 

Dün gelen haberler içerisinde Trump'ın öldüğü, Trump'ın kalp krizi geçirdiği, Trump'ın yaralandığı gibi haberler bulunuyordu. Bunlar Abd yetkilileri tarafından yalanlandı. Abd başkan yardımcısı Pence'in acil kodu ile çağrılmasının Trump'ın sağlık durumu ile alakası olmadığı Beyaz Saray tarafından vurgulandı. Diğer tarafta Rus denizaltısının batması sonucu 14 murettebat hayatını kaybetti. Rusya'da bunun üzerine acil kodlu bir toplantıya çıkınca aynı saatlerde gelen bu toplantılar kafa karışıklığına sebep oldu. Ancak ortada bütün dünyayı ilgilendiren bir sorun var mı yok mu şuan için net bir bilgi yok.

Sonuç olarak söylentiler dahi ons altını yukarı yönlü destekledi diyebiliriz. Altın zaten 1,382 dolar seviyesinden iki kez verdiği tepki ile 1,405 dolara yükselmiş olsa da, devamını getirebilmesinde bu söylentilerin de etkisi olduğu düşünülüyor.

Ons altın fiyatı gece görmüş olduğu 1,437 dolar seviyesi sonrasında bir miktar geri çekildi ve şu sıralarda 1,425 dolar seviyelerinden fiyatlanıyor. Dün konuşulmakta olan Abd'de ki acil durumun sebebi henüz net olarak bilinmiyor. Ancak ne çıkanlar İran ile ilgili bir gelişme ya da Rus denizaltısından nükleer sızın ile ilgili bir gelişme olduğu söyleniyor. Ayrıca bunların bir söylentiden ibaret kalma ihtimalleri de bulunuyor. Gün içerisinde gelebilecek haber akışları altın fiyatlarında etkili olabilir. onun dışında ise ons altında 1,425 dolar üzerinde kalınması 1,440 dolara doğru yükselişleri destekleyecek iken  bu seviye altında ise yeniden 1,411 dolar seviyelerine doğru geri çekilme olasılığı artacaktır.