Fed toplantısı sonrası dolarda dün sakin bir seyir izlendi. Yurtdışı piyasalarda fiyatlamalar ise dolar lehine gelişmeye devam etti. Eurusd paritesi 1,12 seviyesi altına gerilerken, ons altın dolar karşısında düşüşünü sürdürerek 1,270 dların altını test etti. Dolar kuru ise 5,97 civarındaki bekleyişini sürdürdü.

Bugüne baktığımızda doların güne yine 5,97 civarından başladığını görüyoruz. Ekonomik takvime bir göz attığımızda ise bugün dolarda sakin fiyatlamaların sona ereceği ve volatilitenin artacağı bir gün yaşayacağımızı tahmin ediyoruz. Öyle ki bugün Türkiye nisan ayı enflasyon oranı saat 10:00 da açıklanacak. Uzun bir süredir piyasaların odaklandığı enflasyon oranı beklentisi ise %19,57. Eğer bu seviye üzerinde özellikle de %20 üzerinden bir enflasyon oranı ile karılaşırsak, bu durumda dolarda yukarı yönlü bir hareketlenme olması kaçınılmaz gibi duruyor.

Ekonomik takvimde sadece Türkiye Enflasyon verisi bulunmuyor. Günün devamında Avrupa enflasyon oranlarını ve Abd'den tarım dışı istihdam verisi ile işsizlik ve PMI verilerini de takip ediyor olacağız. Yani hem dolar tl için hem de bütün piyasalar için hareketin yükselebileceği bir gün yaşanabilme potansiyeli oldukça yüksek. 

Abd'de tarım dışı istihdam beklentisi 181k. Bu seviyenin çok altında açıklanabilecek bir değer doların negatif seyretmesini sağlayacaktır. Ancak bu seviye üzerinde gelebilecek veriler piyasalarda doların gücünün iyiden iyiye artmasına sebep olabilir.

Dolar tl grafiğini incelediğimizde yine yukarı yönlü bir görüntü ile karşılaşıyoruz. Bugün için Türkiye'de tüfe verisinin olumsuz gelmesi halinde yani %20 üzerinde bir enflasyon ile karşılaşmamız halinde dolar kurunda 5,987 direnci kırılabilir. Bu durumda izleyeceğimiz seviye ise 6,040 seviyesi olacaktır. Olası düşüşlerde ise aşağıda 5,9275 seviyesi destek noktamız olmaya devam edecek gibi görünüyor. Pazartesi günü İstanbul seçimlerinin artık netleşmesi beklenirken, son yaşanan gelişmeler seçimlerin iptal olabilme ihtimalini arttıyor bu da dolar üzerinde yukarı yönlü baskıyı arttıran bir diğer gelişme olarak çıkarken, bugün haftalık kapanışın nasıl yapılacağı piyasalar açısından oldukça önemli olacak gibi görünüyor.