Altın fiyatlarında önceki gün yaşanan sert düşüş dün de etkisini devam ettirdi. Aslında dün ki analizimizde de vurguladığımız üzere ons altında 1,278 seviyesi geçilemedikçe yeniden 1,270 dolar altına inileceğini belirtmiştik. Öyle de oldu ve altın 1,268 dolar seviyesine doğru bir düşüş gerçekleşti ki burada da nokta atışı yapmış olduk. Ons altın 1268 dolardan destek almaya devam ederken şu sıralarda 1,270 doların hemen üzerinde fiyatlandığını görüyoruz.

Bugüne baktığımızda altın için oldukça kritik fiyatlamaların yaşanabileceği bir gün gibi duruyor. Hem ekonomik veriler bakımından hem de altının şuan bulunduğu teknik seviyeler bakımından oldukça önemli bir gün olacak. Tabi bir de haftalık kapanışın yapılacağı Cuma günü olması bakımından ki altının Cuma günlerini ne kadar sevdiğini son bir kaç haftalık hareketine bakarak da anlayabilirsiniz.

Ekonomik takvime bakacak olursak, bugün Avrupa enflasyon verilerini takip edeceğiz. Sonrasında ise Abd'den tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri açıklanacak. Yine günün devamında Abd'de PMI verileri izlenecek. Veriler içerisinde en dikkat çekeni ise elbette ki yine TDI verisi olacak. 181 k olarak açıklanması beklenen tarım dışı istihdam da sürpriz bir düşüş altını alıcılı bir havaya sokabilir. Tarım dışı istihdam verisinin olumlu gelmesi halinde ise altında düşüşlerin devamı görülebilir ancak altının da şuan teknik destek noktalarına oldukça yakın olduğu görülmekte verilerle beraber br kırılma yaşanabilir mi yoksa altında teknik çalışır ve beklentilerin tersine bir hareket mi çalışır bunu kestirebilmek oldukça zor hele ki haftanın son işlem günü olan Cuma gününde.

Altın grafiğine baktığımızda karşımıza çıkan ilk önemli detay dün ki düşüşle beraber günlük grafikte göstergelerin artık aşağı yönlü dönmüş olması diyebiliriz. Ancak teknik göstergelere göre de kısa vadeli düşüş trendinin dip noktalarına yaklaştığımız için dikkatli olmakta fayda var. Özellikle de bu kadar önemli verilerin toplandığı bir gün de teknik göstergelerden ziyade veri akışları da ons altın fiyatlamaları üzerinde etkili olabilecektir. Şu sıralarda 1,270 dolar üzerinde fiyatlanan altın için yukarı da 1,278 dolar aşılmadıkça görüntü değişmeyecektir. Aşağıda ise 1,266 dolara kadar bir gevşeme aralığı bulunan ons fiyatı bu seviyenin altına kırılması halinde 1,260 dolara kadar düşüşlerini değiştirebilir.