Altın fiyatlarında hafta başından bu yana 1286 dolar seviyesinin öneminden bahsetmekteydik ve sonunda bu seviye dün itibari ile görüldü. 1,286 seviyesini gören ons altın buradan beklenen tepki hareketini gerçekleştirdi ve 1290 dolar üzerine atmayı başardı. Bugün Abd'de Kudlow'dan yapılan açıklamaya göre ticaret görüşmelerinde ciddi bir ilerleme sağlanması bekleniyor. Bu hafta içerisinde bu nedenle Çin ile devam eden görüşmeler takip edilecek.

Diğer taraftan Brexit meselesi giderek uzamaya devam ediyor. Bir türlü sonuç alınamayan Brexit görüşmeleri sonrası Birleşik Krallık'da ciddi anlamda bir karışıklık oluşmuş durumda. Yeniden bir seçim gündeme gelebilir bu nedenle burası karışık olmaya dolayısı ile Avrupa genelinde de bir belirsizlik sürmeye devam ediyor. Durum böyle iken bu durumun devamı altın fiyatlarına pozitif yansıyabilecek bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Ekonomik takvimde Abd'den tarım dışı istihdam öncü verisi ve PMI verileri dikkat çekerken bu verilerin olumlu gelmesi dolar endeksinde günlerdir süre gelen yükseliş hareketine destek olabilir bu durumda altın fiyatları üzerinde baskı oluşturabilir. Dolar endeksinde yaşanabilecek olası gevşemelerde ise altın fiyatları yeniden 1300 dolar üzerine doğru yükseliş hareketlerine başlayabilir.

Altın fiyatlarını incelediğimizde teknik göstergelerin henüz aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Teknik anlamda yeniden yukarı dönüş sinyali için 1,296 doların aşılması ve bu seviye üzerinde kalınmasına ihtiyaç var. Bu nedenle olası yükselişlerde izleyeceğimiz seviye 1296 dolar olacaktır. Aşağı yönlü hareketlerde 1,286 dolar seviyesi kuvvetli destek noktası olmaya devam ederken buranın kırılması halinde 1,275-1281 dolar aralığına doğru gerilemeler yaşanabilir.