Dolar tl paritesinde bant hareketi içerisinde fiyatlamalar devam ederken, bandın üst noktası olarak belirttiğimiz 5,962 seviyesi dün itibari ile test edildi. İlk denemede bu bölgenin aşılamadığı gözlemlendi ama buradan da aşağı yönlü sert bir geri çekilme henüz söz konusu değil. Sabah saatlerinde ise İranlı komutan Süleymani'nin öldürülmesi ile beraber ABD ile İran arasında gerginlik tırmandı. Hamaney sert açıklamalarda bulunurken, Abd'de Trump karşıtı siyasetçilerde Trump'ı ağır bir dille eleştirdi. Pentagon ise, Süleymani'nin öldürülmeis tamamen savunma amaçlı dedi ve öldürmesek Abd'li diplomatlara suikast hazırlığı içindeydiler açıklamasında bulundu.

Ortadoğuda yaşanan bu olayla beraber yeniden tansiyon yükselmeye başlayacak gibi görünüyor. Öte yandan Libya Tezkeresi meclisten geçti. Türkiye Libya'ya asker gönderebilecek. Mısır'dan karara ilişkin sert tepki ve kınama gelirken BAE'de rahat durmadı, Hafter'e desteklerinin  süreceğini ve burada dışardan bir işgale izin verilmeyeceğini belirtti. Türkiye ise tam Libya konusuna odaklanmışken bu sabah İran ile Abd arasında yaşanan gerginliğin hangi boyutlara varabileceği düşünülmeye başlandı. Çünkü Kasımi, İran'da sıradan bir komutan değil ve İran'ın buna kesin olarak cevap vermesi bekleniyor.

Kısacası durum Ortadoğu'da giderek karmaşık bir hal almaya başladı. Muhtemelen bu sabah gelen haberler Borsa İstanbul'da da olumsuz bir etkiye neden olabilir. Bu bağlamda dolar kurunda da 5,962 seviyesi yeniden denenmek istenebilecektir. Kur tarafında bugün 5,962 seviyesinin aşılması yukarı da 6,03 hedefine doğru ilerlememizi sağlayabilir. 5,962 seviyesi üzerinde saatlik kapanışlar yaşanmaması halinde ise yeniden bant içine dönen bir kur hareketi izleyebiliriz. Ancak burada İran ile Abd'den gelebilecek açıklama ve karşılıklı hamleler kur tarafında tansiyonu arttırabilir. Bu nedenle haber akışlarının dikkatle takip edilmesinde fayda olacaktır.