Sabah saatlerine gelen bir haberle piyasalar bir anda allak bullak oldu. Trump'ın talimatıyla yapıldığı bildirilen saldırıda İran'ın ünlü komutanlarından Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü bildirildi. Bununla beraber ons altın ve petrol fiyatlarında yukarı yönlü sert hareketler yaşandı. Yine güvenli liman talebi ile yükselişe geçen bir diğer yatırım aracı ise Japon Yeni oldu. usdjpy paritesi 108 altına gerilerken, ons altın 1,540 doların üzerini test etti. Brent petrol ise 69 doların üzerine yükseldi. Suleymani'nin öldürülmesi sonrası, Hamaney sert açıklamalarda bulunurken, Abd'de Trump karşıtı siyasetçilerde Trump'ı ağır bir dille eleştirdi. Pentagon ise, Süleymani'nin öldürülmesi tamamen savunma amaçlı dedi ve öldürmesek Abd'li diplomatlara suikast hazırlığı içindeydiler açıklamasında bulundu.

Şimdi Ortadoğu'da işler yeniden karışmaya başlayacak gibi duruyor. Çünkü Kasım Süleymani İran için sıradan bir komutandan çok daha fazlasıydı. Öyle ki posterleri İran'da meydanlara asılan bir isimdi. Bu nedenle İran'da şuan öfke oldukça yüksek ve Hamaney buna çok sert karşılık verileceğini açıkladı. Tabi nasıl bir karışılık verilecek buna dair henüz bir işaret bulunmuyor. 

2020 yılı için altın tahminimiz yukarı derken sıraladığımız nedenler arasında bulunan Abd - İran gerginliğinin yılın hemen başında artmaya başlaması, bizi de haklı çıkardı. Beklediğimiz yükseliş hareketi etkili olurken bu haberle beraber 15 dolara yakın bir yükseliş yaşayan ons tarafında, gelebilecek yeni hamleler ve haber akışları büyük öneme sahip olacaktır.

Teknik anlamda yukarı yönlü hareketin devam ettiği ons tarafında haber akışlarının da desteklemeye başladığı bir çıkış dikkat çekmekte. Ons altın fiyatının 1,537 dolar üzerinde kalabilmesi halinde sıralı hedeflerimiz 1,548 ve 1,558 dolar seviyeleri olacaktır. İran ile Abd arasında gerginliğin artması halinde bu hedef noktalarına doğru yükselişler devam edebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise  1,527 dolar seviyesi oldukça önemli olacaktır. Bu seviyeye doğru geri çekilmeler yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.