Dolar tl paritesinde sakin seyir etkili olmaya devam ediyor. Kur tarafında şuan için ne aşağı yönlü ne de yukarı yönlü hareketleri hızlandırabilecek bir teknik hareket gerçekleşmedi. Yurtdışında da bu yönde bir haber akışı bulunmuyor ancak sabah saatlerinde bazı kaynaklara dayandırılan haberlere göre, Hong Kong taasarısı nedeni ile Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmelerinin udrma noktasına geldiği belirtiliyor. Bu tarz bir gelişme piyasalarda yeniden ticaret savaşı endişeleri ile olumsuz bir tablo oluşturabilir.

Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması halinde dolar kurunda yukarı yönlü bir kırılım gerçekleşebilir. Yine gerçekleşecek Nato zirvesinde yapılacak görüşmeler de son dönemde Türkiye ile Avrupa arasındaki görüş ayrılıklarının çözüme kavuşturabilmesi açısından önemli olacaktır. Burada Türkiye ile Avrupa ülkeleri heyetleri arasında yapılacak görüşmelerde ne sonuçlar çıkacağı önemli olacaktır. Özellikle Erdoğan'ın hafta içerisinde Fransa Başbakanı Macron'a kullandığı ifadeler sonrası nasıl bir atmosferde tamamlanacağı da piyasalar açısından bakılması gereken önemli bir detay olacaktır.

Bugün ekonomik takvim anlamında da önemli ver, açıklamaları bulunuyor. Bunlardan ilki Türkiye GSYİH verisi olacak. Saat 10:00 itibari ile açıklanması beklenen veride beklenti %1'lik bir büyümeye işaret ederken, bu seviyenin üzerinde gelecek veriler pozitif algılanabilir. Gsyih verisinin %1 altında kalması ise piyasalarda negatif bir hava ile TL üzerinde baskı oluşturabilir. Abd ve Avrupa tarafında ise açıklanacak olan PMI verileri piyasalarda hareketlenmeye neden olabilir. Dolar üzerinde yaşanabilecek fiyatlamalarında dolar kuru üzerinde etkili olması beklenecektir.

Kur tarafında  5,74 seviyesi önemli bir denge noktası. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde 5,715 ve 5,693 seviyelerine doğru geri çekilmenin devamı beklenebilir. 5,74 seviyesinin aşağı yönlü kırılamaması halinde ise 5,78 direnci izlenecektir. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde saatlik kapanışların yapılması yukarı hareketleri hızlandırabilir ki bu durumda 5,81 ve 5,83 seviyelerine doğru ataklar görüşlme olasılığı artacaktır.