Altın fiyatlarında yaklaşık olarak 2 haftadır sıkışık bir seyir hakim. Aşağıda 1,450 dolar yukarıda ise 1,470 dolar aralığında gidip gelen ons altın fiyatları için bu hafta oldukça kritik olacakmış gibi görünüyor. Sabah saatlerde düşen ve yakın kaynaklara dayandırılan haberlere göre ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri durma noktasına gelmiş durumda Henü zresmi olarak bir açıklama gelmemiş olsa da yakın kaynaklara dayandırılan haberler, bu durumda Abd'nin Hong Kong tasarısını onaylamasının etkili olduğunu söylüyor.

Eğer Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin durduğu kesinleşir ise, altın üzerindeki aşağı yönlü baskı büyük bir oranda azalmış olacaktır. Bu durumda ons tarafına pozitif yansıma yapabilecektir. Geçtiğimiz Cuma günü sürpriz bir kapanışla 1,465 dolar civarında haftayı sonlandıran altın gelen bu habere karşın şuan için aşağı yönlü hareket etmekte ve 1,460 doların altında fiyatlanmakta. ğer ki bu görüşmeler sekteye uğrar ve ticaret görüşmelerine ara verildiği kesinleşir ise bu durumda ons tarafında yukarı yönlü ataklar kaçınılmaz olur diye düşünmekteyiz. Ancak teknik anlamda ons tarafında aşağı yönlü hareketin devamının beklendiğini belirtmekte de fayda olacaktır.

Bugün gün içerisinde Lagarde'ın konuşmaları olacak. Abd'de ise PMI verilerinin açıklanması bekleniyor. Yine Nato ülkelerinin görüşmeleri başlayacak ve burada özellikle savunma sistemleri ile ilgili nasıl gelişmeler yaşanacak, Nato'nun geleceği ne olacak soruları İngiltere'de masaya yatırılacak. Buradan çıkabilecek satır başları piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. 

Teknik göstergeler altın tarafında aşağı yönlü hareketin devamına işaret ediyor. Ancak gelebilecek olumsuz haber akışları ons altını yeniden yukarı yönlü hareketlere zorlayabilir. Gün içerisinde 1,457 dolar seviyesi önemli olacaktır. Buranın kırılması halinde aşağı hareket hız kazanabilir. Bu durumda 1,446 dolar seviyesine doğru geri çekilmeler yaşanabilir. Ons altın tarafında 1,467 doların aşılabilmesi halinde ise bambaşka bir tablo ile karşılaşabiliriz ki, bu tablo bizi 1,485 dolar seviyesine kadar çıkışların yaşandığı yeni bir hikaye başlangıcına götürebilecektir.