Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta başlayan aşağı yönlü hareket dün son buldu. Dolar kurunda ilk etapta 5,71 sonrasında ise 5,74 seviyelerinin önemli olduğunu vurgulamıştık ki dün 5,74'e doğru yükselişlerin yaşandığı görüldü. Bu seviyeye yakın satışlar geldi ve kur şu sıralarda 5,71 civarında fiyatlanmakta.
 
Dün Abd'de gelen ISM PMI verisi son 10 yılın en kötü verisi olarak dikkat çekerken gelen kötü veri sonrası Trump açıklama yaptı.Fed'in faiz oranlarını çok yukarıda tuttuğunu savunan Trump, güçlü doların ABD'de imalatçılara zarar vermekte olduğunu öne sürdü. Bu durum bir süredir yükselişte olan dolar endeksini sendeletse de, dolar kurunun yükselişini engelleyemedi. Dün Erdoğan'ın açıklamaları sonrası piyasalarda iyiden iyiye harekat beklentisi yükselmiş durumda. Yine Savunma Bakanı Akar'da bu işin şakası yok, harekata hazırız açıklaması ile her an bir harekatın başlama ihtimalinin yüksekliğine işaret etti.

Bugün Abd'de öncü tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Aynı zamanda Fomc üyelerinin açıklamaları takip edilecek. Tdi öncesimnde öncü verinin beklentileri karşılayıp karşılamayacağı merak konusu. Özellikle dün açıklanan ISM PMI verisi sonrası şoka giren piyasalar bu tarz ikinci bir kötü veri sonrası değişik bir fiyatlama içerisine girebilir.
 

Harekat başlama ihtimalinin artmasıyla beraber yükselişe geçen dolar kurunda bugün için 5,732-45 aralığı önemli olacaktır. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılamaması halinde dolar kurunda yeniden bir geri çekilme yaşanabilir. Harekatın başlaması halinde ise bu seviyenin yukarı yönlü kırılması muhtemel olacaktır. Ancak Abd ile bir şekilde anlaşılması ve harekattan vazgeçilmesi halinde dolar tl paritesinde geri çekilmeler yaşanabilir.