Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta başlayan düşüş hareketi etkisini bu hafta açılışında da devam ettirmiş ve ons altın 1,460 dolar altını test etmişti. Dün öğle saatlerinde başlayan toparlanma, kötü gelen Abd PMI verisi sonrası etkisini arttırdı. 2009 yılından bu yana açıklanan en kötü ISM PMI verisi sonrasında ons altında 1,480 dolar üzeri denendi. Özellikle Başkan Trump'ın, gelen kötü veri sonrası Twitter hesabından faizler nedeni ile Fed'i ve Powell'ı eleştirmesi ile beraber ons tarafında 1,487 dolar seviyesine kadar bir yükseliş yaşandı.
 
Bugüne baktığımızda Abd'de tarım dışı istihdam öncü verisi açıklanacak. Cuma günü açıklanacak verinin öncüsü niteliğinde olan verinin olumsuz gelmesi halinde ons altında yükseliş devam edebilir. Yine Fomc üyelerinin açıklamalarının da takip edileceği bugün üyelerden gelebilecek faiz politikasına yönelik söylemler ons üzerindeki fiyatlamalarda etkili olabilir.
 
Ons altın fiyatını etkileyebilecek faktörler içerisinde yer alan Abd ile Çin ikili ticaret görüşmeleri de 10 Ekim'de Abd'de başlayacak. Buradan alınabilecek olumlu sonuçlar ons altın için negatif bir etkiye neden olacaktır. Abd ile Çin arasında ki ticaret görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması ise altın da yeniden 1,500 dolar üzeri fiyatlamaları kaçınılmaz kılacaktır.


Ons altında oldukça karışık bir grafik tablosu var karşımızda. Dün ki olumsuz PMI verisi ile canlanan on saltın 1,487 dolar seviyesine kadar yükselse de burayı kırmayı başaramadı. Bu seviyeyi kırabilmişmolsa teknik göstergelerin de desteklediği bir yükseliş hareketi ile karşılaşmış olacaktır. Ancak kırılımın olmaması nedeni ile ons tarafında görüntü hala aşağı yönlü kalmaya devam ediyor. Bu hafta Cuma günü gelecek TDİ verisi öncesinde bugün öncü tdi verisi piyaslaar tarafından izleniyor olacak. Olumsuz açıklanabilecek Abd verileri altında yukarı yönlü hareketi destekler nitelikte olacak iken, olumlu veriler dolar endeksini destekleyecek dolayısı ile de onsun yükselişine engel olacaktır.