Dolar tl paritesinde 5,80 üzerinde seyir kalıcı olmaya devam ediyor. Bugün gün içerisine iyi gelen Türkiye GSYH ve PMI verisi sonrasında dolar kurunda bir geri çekilme yaşansa da, kur da 5,80 altında bir hareket henüz kalıcı olabilmiş değil. Şu sıralarda 5,81 civarında fiyatlanmakta olan dolar tl paritesinde gözler bir yandan da eurusd paritesine çevrilmiş durumda.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde sert düşen euro bugün de dolar karşısında düşüşüne devam ediyor. Euro dolar paritesinde yaşanan değer kaybı dolar endeksinin yülsekmesine neden oluyor. Şuan için dxy tarafında yaşanan yükseliş kuru etkilememiş olsa da, paritenin düşmeye devam etmesi halinde doların TL karşısında yeniden güçlenmesi söz konusu olabilir. Bugün için Abd'den herhangi bir önemli veri akışı bulunmamakta. Trump'ın Çin'e karşı veya Fed'e karşı yapacağı olası açıklamalar kur üzerinde etkili olabilir.

Dolar tl paritesinde teknik olarak görünüm aşağı yönlü. Ancak gelecek olan haber akışları ve dolar endeksinde yaşanan yükselişin devamı halinde kurda farklı fiyatlamalar ortaya çıkma ihtimali söz konusu olabilir. Dolar tl paritesinde aşağı yönlü hareketin kalıcı olabilmesi adına 5,794 eviyesi altına inilmesi ve bu seviye altında saatlik kapanışlar yapılması oldukça önemli.Bu durumda aşağıda 5,74 seviyesine kadar gerilemenin devam etmesi beklenebilir. Yukarıda ise olası yükselişlerde 5,854 seviyesi kritik bir öneme sahip oalcaktırç. Bu seviyenin aşılamaması yükselişlerin satış fırsatına dönüşmesini sağlayabilir. Ancak 5,854 seviyesi üzerindeki fiyatlamalar kurda yükselişi hızlandırabilir.