Dolar kurunda dün 5,545 seviyesi üzerinde kalan fiyatlamaların 5,624 seviyesine doğru yükselişleri destekleyeceğini grafik üzerinde belirtmiştik. Öyle de oldu ve hatta belirttiğimiz hedefin de bir kaç puan üzerine giden bir kur izledik. Dolar kuru dün akşam saatlerinde Trump'ın Çin'e yeni vergi tarifesi uygulayacağını açıklaması piyasalarda şok etkisi yarattı. Çünkü G20 zirvesinde ticaret ateşkesine karar verilmiş ve yeni vergi kararı alınmayacaktı. Trump 300 milyar dolar değerinde Çin ürününe yüzde 10 ek vergi uygulama kararı aldı ve ateşkesi bozmuş oldu.

Sonuç olarak dün haber sonrası Abd tahvillerinde ve borsasında satışlar göründü. Bu satışlar diğer yurtdışı borsalarına da sıçradı ve gelişmekte olan para birimleri Abd dolarına karşı değer kaybederken, ons altın, Japon Yeni gibi güvenli liman talebi gören varlıklar sert yükseldi.

Başkan Powell bir sonraki faiz toplantısında alınacak karar için gelecek verleri işaret etmişti. Geçtiğimiz faiz toplantısı sonrası bugün ilk önemli veri açıklanıyor diyebiliriz. Her ayın ilk Cuma günü olduğu gibi bugün de tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Piyasalar artık verilere her zamankinden daha fazla ilgi göstereceğinden tdinin beklentileri karşılamaması durumunda dolarda satışlar ön plana çıkabilir.

Dolar tl paritesinde 5,63 seviyesi gün içerisinde takip edeceğimiz ilk direnç bölgesi olacaktır. Bu seviyenin aşılması 5,67 ye doğru yükselişleri beraberinde getirebilir. 5,63 seviyesinin aşılamaması halinde ise aşağıda 5,582 ve 5,547 seviyelerine doğru satışlar görülebilir. Bugün haftalık piyasa kapanışı da olacağından ve NFP verisi geleceğinden ötürü kurda sert fiyatlamalar yaşanabilir.